SON DAKİKA
Hava Durumu

Hindistan, Rusya'dan petrol almaya devam edeceğini açıkladı! Beyaz Saray sessizliğini bozdu!

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2022 14:02
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2022 13:16
https://gazetebanka.com/
Hindistan, Rusya'dan petrol almaya devam edeceğini açıkladı! Beyaz Saray sessizliğini bozdu!

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaş yanlısı politikası diğer ülkeler tarafından protesto edildi. Süreçte ciddi yaptırımlar uygulanarak Rusya'nın cayması beklendi. Gelinen noktada kapsamlı yaptırımlar uygulanan Rusya'dan, Hindistan 3 milyon varil petrol aldığını açıkladı. Konu üzerine Hintli bir yetkili açıklama yaparak: “Rusya'ya yönelik petrol konusunda bir yaptırım uygulanmadığını her ne kadar farklı ülkeler yaptırım çağrısında bulunsada petrol alımına devam edeceklerini” açıkladı.

Yapılan açıklama sonrasında farklı ülkelerden tepki alan Hindistan özellikle Beyaz Saraydan ilginç bir tepki ile karşılaştı. Beyaz Saray sözcüsü Jennifer Psaki Hindistan'a gelinen süreçte daha ilkeli bir duruş sergilemeye davet etti. Hindistan Petrolün Yüzde 85'ini Rusya'dan İthal Ediyor!

Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü sorulan sorulara yönelik olarak Hindistan'daki petrolün büyük bir çoğunluğunun ithalat yolu ile alındığına dikkatleri çekti. “Yalnızca biz değil pek çok Avrupa ülkesinde Rusya'dan gaz ve petrol alıyor. Rusya Hindistan'daki petrol ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu sağlıyor.” Beyaz Saray Çağrıda Bulundu: "İlkeli Bir Duruş Sergilemeye Davet Ediyoruz!" Gelinen noktada Hint yetkilileri her ne kadar Rusya'dan petrol alımına devam edeceklerini açıklasa da Beyaz Saray sözcüsü Jenifer Psaki bir açıklamada bulundu. Hindistan'ın tutumuna yönelik olarak “gaz ve petrol almayın!” çağrısında bulundu. Açıklamada: “Hindistan'ın Rusya'ya yönelik petrol ithalatı Amerika'daki yaptırımların ihlal edildiği anlamına gelmemeli” dedikten hemen sonra “Yeni Delhi yönetimini daha ilkeli bir duruş sergilemeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu. Rusya Petrolü Yüzde 20 İndirimli Olarak Satıyor! Savaşın etkileri devam ederken başta Amerika olmak üzere İngiltere ve çok sayıdaki Batılı ülke Rusya'dan gaz ve petrol alımının durdurulması çağrısında bulunmaya devam ediyor. Öte yandan Rusya petroldeki satışları arttırabilmek ve gelinen noktada yaptırımları caydırıcı hale getirebilmek için petrol satışını yüzde 20 indirimli olarak yapmaya başladı. Bu durum yüzde 85 oranında petrolü ithal eden Hindistan gibi bir ülke için kriz sürecinde petrol fiyatları artarak devam ederse ekonomik olarak yük anlamına da geliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.