SON DAKİKA
Hava Durumu

Her Yerden Çalışabileceğiniz Uzaktan Bir İş Bulmak İçin 4 Yararlı İpucu

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2022 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2022 20:10
https://gazetebanka.com/
Her Yerden Çalışabileceğiniz Uzaktan Bir İş Bulmak İçin 4 Yararlı İpucu

Ben büyürken, lise danışmanım bir iş görüşmesine gittiğinizde "başarı için giyinmekten" ve "el sıkışarak güveninizi ifade etmekten" bahsederdi.

Peki ya uzaktan bir işe başvuruyorsanız ve dünyanın öbür ucunda yaşayan bir yöneticiyle video üzerinden mülakat yapıyorsanız? İş kıyafeti giyme veya cesur bir el sıkışma yeteneğiniz artık o kadar önemli değil (eğer hiç olmadıysa).

Evden çalışma işleri nispeten yeni bir olgu ve kendi kuralları var. Uzaktan iş arama konusunda yardım almak için aşağıdaki dört faydalı iş arama ipucuna göz atın. 1. Açık pozisyonları bulmak için bir uzaktan iş panosu kullanın
İster ofis hayatından bıkmış olun, ister mezun olduktan sonra iş aramaya yeni başlamış olun, tek bir yere bağlı olmanın size göre olmadığını biliyorsunuz. Bu nedenle, her yerden yapabileceğiniz işler bulmak için, özellikle uzaktan çalışma fırsatlarını içeren iş ilanlarına gidin.

Geleneksel iş panoları bazı uzaktan çalışma fırsatlarına yer verse de, her zaman bu niş iş panoları kadar çok değildir. Ayrıca, bazen listeleri güncel değildir. Devasa iş ilanları, binlerce kişi arasında sadece bir isimsiz başvuru sahibi olduğunuz anlamına gelebilir.

Aramanızı yalnızca uzaktan çalışmayı içeren iş kurullarına daraltmak, doğru fırsatı daha hızlı bulmanıza yardımcı olacak ve iş arayanlar için kaç tane uzaktan fırsat olduğunu size gösterecektir. 2. Şirket web sitelerindeki işe alım sayfalarında arama yapın
İş panolarını taramanın ve yeni açık pozisyonlar için e-posta uyarıları ayarlamanın yanı sıra, iş fırsatlarını doğrudan şirket web sitelerinde de arayabilirsiniz. Bazıları size abone olma ve herhangi bir açık pozisyon ortaya çıktığında e-posta alma şansı da verir. Bu uzaktan çalışan şirketlerin yanı sıra, uzaktan çalışma fırsatları sunan daha büyük şirketlere de bakabilirsiniz. 3. Göz alıcı bir özgeçmiş hazırlayın
Peki, 2022'nin sonunda özgeçmişiniz nasıl görünmeli? Çoğu uzman, en üstteki "amaç" bölümünün çıkarılmasını ve bunun yerine becerileriniz ve deneyimlerinizle değiştirilmesini önermektedir.

Bu öneri, işverene işten ne istediğinizden bahsetmek yerine onlara ne değer katabileceğinizi göstermek olan iyi bir mülakat uygulaması ile uyumludur.

Becerileriniz ve deneyimleriniz bölümünden sonra, en alakalı son işlerinizi vurgulayın. Elde ettiğiniz birkaç başarıyı eklediğinizden ve mümkünse bunları somut verilerle ölçtüğünüzden emin olun.

Özgeçmişinizi, özellikle kullandığınız dil söz konusu olduğunda, başvurduğunuz her pozisyona göre özelleştirin. Birçok işveren özgeçmişleri sıralamak için başvuru takip sistemlerini (ATS) kullanır. ATS özgeçmiş yığınını tarar ve bazılarını daha kimse görmeden reddeder.

İlk ATS taramasını geçmek için, orijinal iş tanımında kullanılan bazı anahtar dil ve ifadeleri dahil etmeye çalışın. Bu, sisteme iyi bir potansiyel eşleşme olduğunuzu göstermelidir.

İnsan gözünün önüne geldiğinde, özgeçmişinizin şık ve göz alıcı bir tasarıma sahip olduğundan emin olun. Şimdiye kadar yaptığınız her şeyi tıkıştırmayın, bunun yerine bir sayfada tutun. Son zamanlarda göz alıcı bir özgeçmiş oluşturmakta zorlananların çevrimiçi CV hazırlama platformlarından yararlandığını sıklıkla duyuyoruz. Siz de profesyonel görünümlü bir CV hazırlamakta zorlanıyorsanız iş arayanların en çok tercih ettiği çevrimiçi CV oluşturma platformlarından biri olan CVmaker'ın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.cvmaker.com.tr/

Kano yapımı veya bira üretimi gibi özel ilgi alanlarınızı en alta eklemenin gücünü de hafife almayın. Özgeçmişinizi gören kişiyle ortak bir ilgi alanı bulabilir ve daha yüz yüze konuşmadan kişisel bir bağ kurabilirsiniz. 4. Sadece çevrimiçi olsa bile ağ kurmanın gücünü hafife almayın
İş ilan panoları ve şirketlerin işe alım sayfaları evde çalışma fırsatlarını bulmanıza yardımcı olsa da, şirkette çalışan biriyle kişisel bağlantı kurarak mülakat şansınızı artırabilirsiniz.

Beş binden fazla katılımcının yer aldığı bir ankete göre, tüm pozisyonların %65'i ağ kurma yoluyla doldurulmaktadır. Uzaktan çalıştığınızda ağ kurmak zor olsa da, sektörünüzdeki insanlarla çevrimiçi olarak bağlantı kurabilirsiniz.

Örneğin, sektörel Facebook gruplarına katılın veya arkadaşlarınızdan (veya arkadaşlarınızın arkadaşlarından) bir tanışma e-postası ayarlamalarını isteyin. Rastgele LinkedIn talepleri göndermek hala hoş karşılanmasa da, iletişim kurmak istediğiniz birine düşünceli bir mesaj hazırlarsanız şansınız olabilir.

Ağınızı genişletmek sadece bir iş bulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda alanınızda olup bitenlerden haberdar olmanıza da yardımcı olabilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.