SON DAKİKA
Hava Durumu

Haziran Ayı Kira Artış Oranında Şok Gelişme! Ev Sahipleri Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilecek?

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2022 21:35
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2022 15:33
https://gazetebanka.com/
Haziran Ayı Kira Artış Oranında Şok Gelişme! Ev Sahipleri Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilecek?

TÜİK verilerine göre Türkiye’de Nisan ayında yıllık enflasyon %69,97 olarak kaydedildi. Enflasyonun %70 seviyesine dayandığı Türkiye’de fiyat artışları da bu verilere paralel şekilde ilerliyor. Vatandaş alışverişlerde artık neredeyse hiç ucuz ürün göremez hale gelirken, bu durum emlak ve gayrimenkul piyasasında da etkisini göstermeye devam ediyor. Bu alanda artan maliyetler ve fiyatlar, kira ücretlerine de yansıyor. Ancak bilindiği üzere yasa gereğince ev sahipleri kiraya en fazla, o ay açıklanan TÜİK verilerindeki kira artış oranı kadar zam uygulayabiliyor. Bununla birlikte son olarak Nisan ayı kira artış oranı belli olmuştu ve gözler bir süredir Mayıs ayı kira artış oranlarındaydı. Mayıs ayı kira artış oranı belli oldu mu? Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu Mu?

Her ayın 3’ünde ya da ayın 3. gününün hafta sonuna denk gelmesi durumunda takip eden ilk Pazartesi gününde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bir önceki aya ilişkin enflasyon verilerini açıklıyor. Bununla birlikte kira artış oranları da belirleniyor. Nisan ayında bir önceki aya göre TÜFE %7,25 oranda, bir önceki yılın Aralık ayına göre %31,71 oranda, bir önceki aynı aya göre %69,97 oranda ve on iki aylık ortalamalara göre %34,46 oranda artış göstermişti. Bu verilerde on iki aylık ortalama TÜFE oranı, aynı zamanda kira artış oranı olarak belirleniyor. Haziran’da Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapılabilir?

Nisan ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte Mayıs ayında kira artış oranı en fazla %34,46 olarak kaydedilmişti. Örneğin kiracı ile ev sahibi arasındaki kira sözleşmesinin sonlanmış olması ve yeni sözleşme döneminin başlayacak olması halinde, ev sahibi Mayıs ayında en fazla %34,46 oranda zam yapabiliyordu.

Öte yandan devam eden sözleşmelerde, kontrat süresi dolmamışsa ev sahibi bir zam talebinde bulunamıyor. Bununla birlikte Mayıs ayı sonunun gelmesi ile Mayıs ayı enflasyon verileri ve haliyle Haziran ayına yansıyacak olan kira artış oranları da merak konusu oldu. Ancak Haziran ayı kira artış oranı, 3 Haziran tarihinde TÜİK’in Mayıs ayı enflasyon verilerini açıklaması ile birlikte belli olacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.