SON DAKİKA
Hava Durumu

Haziran Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller Açıklaması! Güncel Evde Bakım Parası Sorgulama Ekranı

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2022 21:03
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2022 12:26
https://gazetebanka.com/
Haziran Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller Açıklaması! Güncel Evde Bakım Parası Sorgulama Ekranı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım modellerinden olan evde bakım parası, hesaplara aktarılmaya başlandı. Evde Bakım Parası Hangi İllere Yattı?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım modellerinden olan evde bakım parası hizmeti, her ayın 15’inden sonra ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılmaktadır. Ancak bu ödeme hizmeti, bazı zamanlarda ayın 15’inden önce de hesaplara geçebilmektedir. Bu kapsamda Haziran 2022 evde bakım parasının yatıp yatmadığı merak edilmektedir.

Yapılan resmî açıklamalara göre 10 Haziran 2022 tarihi itibari ile evde bakım parasının hesaplara aktarıldığı 4 il bulunmaktadır. Bu iller; Tokat, Ordu, Bolu ve Hatay olarak bildirilmiştir. Evde Bakım Yardımı Nedir, Kimlere Verilir?


"Evde bakım yardımı", "evde bakım parası" ve "evde bakım maaşı" isimleri ile bilinen sosyal yardım modeli, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ulaştırılmaktadır. Başvurulara açık olan bu yardım modeli, temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan engelli vatandaşları ve yaşlıları kapsamaktadır.

Evde bakım parası hizmetinin alınabilmesi için ilgili kişinin adına düzenlenmiş olan sağlık raporunda "ağır engelli" ibaresinin yer alması gerekmektedir. Söz konusu sağlık raporuna sahip olan kişiler veya onlara bakmak ile yükümlü olan yakınları, ilgili hizmete doğrudan başvuru yapabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ocak ayının başında açıklanmış olan 2021 enflasyon verileri ve 2022 asgari ücret zammı kapsamında evde bakım parası bedelini güncellemiştir. Söz konusu güncelleme sonrasında evde bakım parası bin 798 TL’den 2 bin 706 TL’ye yükseltilmiştir. Evde Bakım Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır, Ödemelerin Yatıp Yatmadığı Nereden Sorgulanır?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın evde bakım parası hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, Sosyal Hizmet Müdürlükleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile e-devlet aracılığı ile başvuru yapabilmektelerdir. Aylık ödemelerin yatıp yatmadığı ise yine e-devlet aracılığı ile sorgulanabilmektedir.

BİZLERİ FACEBOOK, INSTAGRAM VE TWITTER KANALLARIMIZDAN TAKİP EDEREK EKONOMİ VE PARA PİYASALARINA AİT TÜM GELİŞMELERİ ANINDA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.