SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayat Sigortası Hangi Kredilerde Zorunludur?

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2022 05:45
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2022 23:48
https://gazetebanka.com/
Hayat Sigortası Hangi Kredilerde Zorunludur?

Kredilerde hayat sigortası bankaları güvence altına alan bir uygulamadır. Ölüm anında borcunuzun tahsil edilebilmesi amacıyla yapılan hayat sigortası bankalar nezdinde borcunuzun bir teminatı olarak görünse de sizin için dosya masrafı gibi cebinizden fazladan çıkacak para anlamına gelebilmektedir. Bankalar tarafından kredi kullanımında şart koşulan bu uygulamanın yasal bir dayanağının bulunmadığını söylesek bu haber sizi mutlu eder miydi? Bu yazımızı hayat sigortası hakkında doğru kabul edilen yanlışları düzelterek sizi ekonomik külfete sokan bu uygulamadan muaf kalmanızı sağlayacak bilgileri sunacağız. Verdiğimiz bilgileri takip ederek zorunlu sandığınız hayat sigortası yaptırmadan bankalardan kredi kullanımı gerçekleştirebileceksiniz. Kredilerde Hayat Sigortası Zorunluluğu Kalktı! Bankalardan kullanacağınız herhangi bir kredi ürününde hayat sigortası zorunluluğu bulunmamaktadır. Tüketicileri korumaya yönelik düzenlenen kanunda açıkça belirtildiği üzere kredi kullanımında hayat sigortası yaptırmak tüketicinin tercihine bırakılmış olup bankaların kredi başvuru sahiplerinin rızası olmadan hayat sigortası yaptırmasına izin verilmemiştir. Tüketici hayat sigortası yaptırmak istediği taktirde dilediği bir sigorta şirketinden kullanacağı sigorta için hayat sigortası yaptırabilecek olup bankaların bu kararı kabul etmesi zorunlu tutulmuştur. Yasada açıkça belirtilen bu maddenin bankalarca çiğnenmesi halinde kredi hayat sigortası iptali gerçekleştirilebilmektedir. Kredilerde Hayat Sigorta İptali Bankalarca düzenlenen kredi evraklarının ne kadar kalabalık olduğu kredi kullanan tüm vatandaşlarımız tarafından bilinmektedir. Çoğu vatandaşımız neye imza attığını tam olarak bilmeden önüne konan sayfaları incelemeden imzalamakta, işleminin çabuk bitmesi için vatandaşımıza yardım ediyormuş gibi görünen banka görevlisinin aceleci uygulamaları arasında fark etmeden hayat sigortası poliçesini de imzalamaktadır. Hal böyle olunca bankalar tüketicinin kendi isteği ile hayat sigortası poliçesini imzaladığını beyan etmekte, uygulamanın tüketici yasasına aykırı olmadığı konusunda kendilerini savunmaktadır.

Tüketici Hakem Heyeti bankaların yaptığı bu uygulamayı şeffaf bulmayarak gerçekleştirilen başvurularda tüketicilerin lehine kararlar vermektedir. İster bireysel ihtiyaç kredisinde ister konut kredisinde hayat sigortası iptali olsun, vatandaşlarımızın uygulanan hayat sigortasını iptal ettirme hakkı bulunmaktadır. İptal işlemi için öncelikle kredi kullanılan bankaya dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Dilekçeye bankalar tarafından verilecek olumsuz cevap ve yazılan dilekçe ile birlikte Tüketici Hakem Heyeti’ne dilekçe ile birlikte başvurularak hayat sigortası iptali talebi iletilmelidir. Heyete yapılan başvurular sonucu iptal işlemine karar verilecek olup bankalar verilen karara uymak zorunda kalacaktır. Hayat Sigortası Parası Nasıl Geri Alınır? Kredi kullanımlarında erken kapama veya kredi vadesinden fazla yapılan hayat sigortası primleri geri alınabildiği gibi Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan başvuru sonucu bankalara hayat sigortası iptalinde geri ödeme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bankalara yapılan yazılı dilekçe ile birlikte iptaline karar verilen hayat sigortası primi tüketiciye geri ödenmektedir. Bankaların geri ödeme için olumsuz yanıtta bulunması halinde Tüketici Hakem Heyeti iade işlemi için tüketici lehine karar verecektir. Kredilerde Hayat Sigortası Yaptırmalı Mıyım? Kredi kullanımlarında yaptırılan hayat sigortaları her ne kadar bankaları güvence altına almak amaçlı yaptırılmış olsa da bu uygulama tüketicileri de koruma altına almaktadır. Kredi hayat sigortası vefat durumunda sigorta şirketinin borçlunun kredi borcunu ödeyerek mirasçılara borç bırakmamaktadır. Poliçede yer alan maddelere göre borçlunun vefatı öncesinde ödediği kredi taksitleri bile mirasçılarına geri ödenebilmekte olup hayat sigortasının tek taraflı bir uygulama olduğunu düşünenlerin iptal ettirmeden önce bir daha düşünmeleri gerekmektedir.

Hayat sigorta şirketini kendiniz belirlemeniz ve poliçe kapsamında eksik nokta bırakmamanız halinde hayat sigortası uygulaması sizi ve mirasçılarınızı borç yükünden kurtaracak bir uygulama olacaktır. Bankaların size dayatacağı hayat sigortası yerine şartlarını sizin belirleyeceğiniz hayat sigorta poliçelerini iptal ettirmeyerek geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.