SON DAKİKA
Hava Durumu

Hane Yardımı Başvuruları Başladı! Hane Yardımı Nedir? Kimler, Nerelerden Hane Yardımı Alabilir?

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2022 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2022 12:14
https://gazetebanka.com/
Hane Yardımı Başvuruları Başladı! Hane Yardımı Nedir? Kimler, Nerelerden Hane Yardımı Alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti, sosyal devlet olmanın getirileri ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yardım ve destekler sunuyor. Söz konusu destekler ihtiyaçlara göre paketler ve programlar halinde, bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı kurum ve kuruluşlar aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılıyor.

Hane Yardımı Başvuruları Başladı! Hane Yardımı Nedir? Kimler, Nerelerden Hane Yardımı Alabilir?

Söz konusu yardım paketleri arasında hane yardımı da bulunuyor. Birçok vatandaşın araştırdığı hane yardımlarında en temel anlamda yakıt, giysi ve para destekleri sağlanıyor. Söz konusu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların şartları karşılaması ve başvuruda bulunması gerekiyor. Hane yardımı nedir, kimler, nasıl alabilir? İşte detaylar… Hane Yardımı İçin Nereye Gitmek Gerekir?
Türkiye’de maalesef yoksulluk sınırının altında binlerce vatandaş bulunuyor ve vatandaşlarımız geçim sıkıntısı yaşayarak kendilerini ve ailelerini geçindirmeye çalışıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların mağdur olmaması için belediyeler, dernekler ve vakıflar çeşitli destekler sağlıyor. Hane yardımı ya da aile yardımı da bu destekler arasında bulunuyor ve hane yardımı için başvurular şu kanallar üzerinden yapılabiliyor:
  • Bağlı bulunulan belediyeler,
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
  • Bakanlığa bağlı vakıf ve dernekler.
Hane Yardımı Başvuruları Başladı! Hane Yardımı Nedir? Kimler, Nerelerden Hane Yardımı Alabilir? Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Şartlara uyum sağlayan vatandaşlar yukarıda belirtilen noktalara giderek destek için başvuruda bulunabiliyor. Öte yandan vatandaşlar, hane halkı desteği içerisinde yer alan 1.100 TL’lik pandemi yardımı için ayrıca E-Devlet üzerinden başvuruda bulunabiliyor. Hane yardımları için en çok belediyeler tercih ediliyor. Bu noktalarda yapılan başvurularda, vatandaşlar ilgili formu dolduruyor ve bu formda hane halkı ve hanenin gelir durumuna ilişkin bilgiler yer alıyor.

Hane Yardımı Başvuruları Başladı! Hane Yardımı Nedir? Kimler, Nerelerden Hane Yardımı Alabilir? Kimler Hane Yardımı Alabilir?
Hane yardımları ilk olarak geliri olmayan ya da hanesinde bakıma muhtaç kişilerin olduğu vatandaşlara yönelik veriliyor. Ayrıca engelliler, yetim ve öksüzler, eşi vefat etmiş olan kadınlar da bu desteklerden yararlanabiliyor. Başvuruda bulunan kişinin hane yardımından yararlanabilmesi için hanede kişi başı gelirin, net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.