SON DAKİKA
Hava Durumu

Google Haritalar’ın yakıt tasarrufu sunan çevre dostu özelliği Türkiye’ye geldi! Özellik neler sunuyor, nasıl kullanılıyor?

Haber Giriş Tarihi: 08.09.2022 21:58
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2022 16:47
https://gazetebanka.com/
Google Haritalar’ın yakıt tasarrufu sunan çevre dostu özelliği Türkiye’ye geldi! Özellik neler sunuyor, nasıl kullanılıyor?

Dünya genelinde 2010’lu yılların başlarından itibaren elektrikli otomobillere geçiş süreci başladı. İlk etapta hibrit motorların yaygın hale gelmesiyle hissedilen bu dönüşüm, son yıllarda tamamen elektrikli otomobillerin de yaygın hale gelmesiyle daha net şekilde kendisini gösterdi. Otomotiv sektöründe, dev otomobil markaları artık elektrikli otomobillerini piyasaya sürmeye başladı. Özellikle yakıt tüketimi konusunda yenilenebilir enerjinin öne çıkarılmasıyla çevre dostu araçlar trafikte artarken, son dönemlerde yaşanan enerji krizinin de etkisiyle, çevre dostu başlığında geliştirilen özellikler ve ürünler de artmaya başladı.

Bu kapsamda bir adım atan Google, Google Haritalar üzerinden çevre dostu yeni özelliğini Avrupa’da 40 ülkeye daha genişletti. Daha önce sadece ABD ve Kanada’da kullanılan ve çevre dostu özellik sayesinde Google Haritalar üzerinde kullanıcılar en hızlı rota yerine, motor türünü seçerek en verimli rotayı seçerek enerji verimliliği sağlayabilecek. İşte detaylar... GOOGLE HARİTALAR “ÇEVRE DOSTU” SEÇENEĞİ SUNUYOR! 2022 yılı bilindiği üzere şiddetlenen enerji krizinin etkileri ile başladı ve yıl genelinde enerji krizi dünya genelinde en büyük sorunlardan biri haline geldi. Ülkeler enerji krizine karşı alınabilecek tüm önlemleri alma çabası ortaya koyarken, bir büyük adım da Google’dan geldi. Google, Google Haritalar’da yeni özelliği olan “çevre dostu rota bulma” özelliğini, aralarında Türkiye’nin de olduğu yaklaşık 40 Avrupa ülkesinde kullanıma açtı. Yakıt tasarrufu sağlayan bu özellik, Google’ın duyuruları sonrasında şu anda kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Özellik, en hızlı rota yerine çevre dostu rota önerilerinde de bulunuyor.

Google Haritalar’ın çevre dostu rota bulma özelliği telefonda etkinleştirildiğinde, kullanıcıya eskiden olduğu gibi sadece en hızlı rotalar değil, yakıt açısından daha verimli rotalar da gösteriliyor. Üstelik söz konusu özellik, motor türüne göre bu verimliliği hesaplayarak rota öneriyor. Bu noktada kullanıcı, Google Haritalar’a eklenen özellik sayesinde aracının motor türünü benzin, dizel, elektrikli ya da hibrit olarak işaretleyebiliyor. Bu adımdan sonra Google Haritalar, belirlenen varış noktası için en hızlı rota yerine, çevre dostu rotaları önererek enerji verimliliği ve enerji tasarrufu sağlanmasına olanak tanıyor. ÖZELLİK NASIL KULLANILABİLİR?

Google Haritalar’ın çevre dostu rotaları gösterebilmesi için kullanıcıların yapması gereken bazı ayarlar var. Ancak bu adımlar tamamlandıktan sonra kullanıcı uygulamadaki özelliğe erişim sağlayabiliyor. Bu nedenle de kullanıcının, “Ayarlar / Navigasyon Ayarları” menüsü üzerinden “Rota Seçenekleri” altından “Yakıt açısından verimli rotaları tercih et” seçeneğini işaretlemesi gerekiyor. Araç sahipleri ayrıca bu noktada motor tipini de seçerek, en verimli rotanın, motor türüne göre oluşturulmasını sağlayabiliyor. MOTOR TİPİ SEÇİLEBİLİYOR Yakıt türüne göre seçim yapılabilen seçenek de “Ayarlar” menüsü üzerinden “Navigasyon için motor tipi” başlığında seçilebiliyor. Burada uygulama “Benzinli”, “Dizel”, “Elektrikli” ve “Hibrit” seçeneklerini kullanıcıya sunuyor. Bu seçeneklerin tercihine göre uygulama, en çevre dostu rotayı belirliyor. Google, söz konusu özelliğini Türkiye de dahil olmak üzere yaklaşık 40 Avrupa ülkesinde genişletti. Sadece Amerika’da bu özellik sayesinde şu ana kadar yaklaşık 100 bin arabaya eşdeğer karbon emisyonu tasarrufu sağlandığı belirtiliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.