SON DAKİKA
Hava Durumu

Gıda ve enerji fiyatları Avrupa ekonomisini kasıp kavuruyor!

.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2022 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2022 15:39
https://gazetebanka.com/
Gıda ve enerji fiyatları Avrupa ekonomisini kasıp kavuruyor!

İngiltere'de enflasyon Ekim ayında beklenenden fazla artarak yüzde 11,1'e ulaşarak 1981'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ulusal İstatistik Ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bunun Eylül ayındaki yüzde 10,1'lik enflasyonla karşılaştırıldığında olduğunu söyledi. Artış, büyük ölçüde, hükümet üst sınırına rağmen yıllık bazda yüzde 24 artan elektrik ve gaz fiyatları ile yüzde 16,4 artan gıda fiyatlarından kaynaklandı. EKİM AYINDA ENFLASYON YÜKSELDİ
Eurostat'ın istatistik kuruluşu Eurostat'ın son tahminine göre, avro bölgesinde yıllık enflasyonun Eylül'deki yüzde 9,9'dan Ekim'de yüzde 10,7'ye çıkarak yeni bir rekor seviyeye ulaşması bekleniyor .

Almanya (yüzde 11,6), Belçika (yüzde 13,1) ve Hollanda (yüzde 16,8) dahil olmak üzere avro bölgesi ülkelerinin yarısından fazlası Ekim ayında çift haneli enflasyon oranları kaydetti. Fransa yüzde 7,1 ile en düşük oranı gösterdi.

İtalya, Eylül'deki yüzde 9,4'ten Ekim'de yüzde 12,8'e yükselen enflasyonla aylık en büyük fiyat artışını gördü. ENERJİ FİYATLARI DA YÜKSELİYOR
Enerji fiyatları, Eylül'deki yüzde 40,7 ve Ağustos'taki yüzde 38,6'ya kıyasla yıllık bazda yüzde 41,9'luk artışla avro bölgesi enflasyonunun ana itici gücü oldu.

Avrupa'nın koronavirüs pandemisinden beklenen ekonomik toparlanması bir dizi faktör tarafından engellenirken, kıtanın her köşesi artan fiyatlar ile karşı karşıya.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.