SON DAKİKA
Hava Durumu

Finans Alanında Risk Yönetimi

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 19:53
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 19:55
https://gazetebanka.com/
Finans Alanında Risk Yönetimi

Finans dünyasında risk yönetimi, yatırım kararlarında belirsizliğin tanımlanması, analizi ve kabul edilmesi veya azaltılması sürecidir. Esasen risk yönetimi, bir yatırımcının veya fon yöneticisinin ahlaki tehlike gibi bir yatırımdaki kayıp potansiyelini analiz edip ölçmeye çalışması ve ardından fonun yatırım hedefleri ve risk toleransı göz önünde bulundurularak uygun eylemi (veya eylemsizliği) gerçekleştirmesiyle ortaya çıkar.

Risk, getiriden ayrılamaz. Her yatırım bir dereceye kadar risk içerir; bu risk ABD tahvili söz konusu olduğunda sıfıra yakın, gelişmekte olan piyasa hisse senetleri veya yüksek enflasyonlu piyasalarda gayrimenkul gibi yatırımlar için çok yüksek olarak kabul edilir. Risk hem mutlak hem de göreceli olarak ölçülebilir. Riskin farklı biçimleriyle sağlam bir şekilde anlaşılması, yatırımcıların farklı yatırım yaklaşımlarıyla ilgili fırsatları, ödünleşimleri ve maliyetleri daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Risk Yönetimini Anlamak
Risk yönetimi finans dünyasının her yerinde görülür. Bir yatırımcı şirket tahvilleri yerine ABD Hazine tahvillerini satın aldığında, bir fon yöneticisi döviz riskini döviz türevleri ile koruduğunda ve bir banka kişisel bir kredi limiti vermeden önce bir birey üzerinde kredi kontrolü yaptığında ortaya çıkar. Borsacılar opsiyonlar ve vadeli işlemler gibi finansal araçları, para yöneticileri ise riski azaltmak veya etkin bir şekilde yönetmek için portföy çeşitlendirmesi, varlık tahsisi ve pozisyon büyüklüğü gibi stratejileri kullanır.

Yetersiz risk yönetimi şirketler, bireyler ve ekonomi için ciddi sonuçlara yol açabilir. Örneğin, 2007 yılında yaşanan ve Büyük Durgunluğun tetiklenmesine yardımcı olan subprime mortgage çöküşü, kredisi zayıf olan bireylere mortgage kredisi veren borç verenler; bu mortgage kredilerini satın alan, paketleyen ve yeniden satan yatırım firmaları ve yeniden paketlenmiş ancak hala riskli olan mortgage destekli menkul kıymetlere (MBS) aşırı yatırım yapan fonlar gibi kötü risk yönetimi kararlarından kaynaklanmıştır.

Bir başka örnek olarak, henüz orta yaşlarda bir birey olduğunuzu varsayalım. Geleceğiniz ve emekliliğiniz için yatırım yapmak istiyorsunuz, ancak yatırım stratejinize karar vermekte zorlanıyorsunuz. İşte bu noktada risk toleransınız devreye giriyor. Risk toleransınızı belirlemek için yaşınız, aylık geliriniz ve emekliliğinize kalan süre gibi birçok faktör kullanılır.

Sonuç olarak, risk toleransınız yüksekse, yüksek getirili yatırım stratejileri ilginizi çekebilir. İkili opsiyon ticareti gibi yatırım stratejileri genellikle çok yüksek kârlar sağlayabilir. Ancak, yüksek getiri vaat eden yatırım stratejilerinin genellikle yüksek risk içerdiğini unutmayın. Bu nedenle, bu tür yüksek ROI yatırım stratejilerine dalmadan önce her zaman araştırmanızı yapın.

Brokerinize karar verirken özellikle dikkatli olun ve çalışmayı düşündüğünüz broker ile çalışmış tüccarların yorumlarını okuduğunuzdan emin olun. Okuyabilirsin Pocket Option'ın incelemesi bu, komisyoncunuza karar vermenize yardımcı olabilir. Risk Yönetimi ve Psikoloji
Bu bilgi faydalı olsa da, bir yatırımcının risk endişelerini tam olarak ele almaz. Davranışsal finans alanı, insanların kazanç ve kayıpları nasıl gördükleri arasındaki asimetriyi göstererek risk denklemine önemli bir unsur katmıştır.

Çoğu zaman, yatırımcıların gerçekten bilmek istedikleri şey bir varlığın beklenen sonucundan ne kadar saptığı değil, dağılım eğrisinin sol kuyruğunda işlerin ne kadar kötü göründüğüdür. Riske maruz değer (VAR) bu soruya bir yanıt vermeye çalışır. RMD'nin arkasındaki fikir, belirli bir süre boyunca belirli bir güven düzeyinde yatırımdaki kaybın ne kadar büyük olabileceğini ölçmektir. Örneğin, aşağıdaki ifade bir VAR örneği olabilir: "Yaklaşık %95 güven düzeyiyle, iki yıllık bir zaman ufku boyunca bu ₺1.000'lik yatırımda kaybedebileceğiniz en yüksek tutar ₺200'dür." Güven seviyesi, yatırımın istatistiksel özelliklerine ve dağılım eğrisinin şekline dayanan bir olasılık ifadesidir.

SPONSOR REKLAM: Okuduğunuz yazı, sponsor reklamdır. Yazının tüm sorumluluğu sponsor reklamı veren tarafa aittir. Gazetebanka.com, kesinlikle yatırım tavsiyesi vermez.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.