SON DAKİKA
Hava Durumu

FED, Dolar endeksi, ABD tahvilleri derken dolarda 15 TL bariyeri yıkılacak mı? Dolar ne olur? Uzman yorumları ve kur tahminleri!

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2022 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2022 11:31
https://gazetebanka.com/
FED, Dolar endeksi, ABD tahvilleri derken dolarda 15 TL bariyeri yıkılacak mı? Dolar ne olur? Uzman yorumları ve kur tahminleri!

ABD Merkez Bankası (FED) kanadından gelen şahin açıklamalar piyasaların risk anlayışını bozmaya devam ediyor! Her toplantıda 50 baz puan artışı sinyallerinin verilmesi ile birlikte Dolar endeksi yeniden 100 puan üzerine çıkarken, gelişmekte olan ülke para birimleri ve değerli metaller negatif etkilenmeye devam ediyor. Dolar TL ise 15 TL direncini korurken haberin yazıldığı dakikalarda sakin seyrini koruyarak 14,76 TL’den fiyatlanmayı sürdürüyor. Uzmanlar ise mevcut gelişmelere kurun dayanamayacağını beklerken dolar yükselir mi sorusuna evet yanıtı vermeye meyilli yorumlar paylaşıyor! İşte beş uzmanın dolar TL yorumu! NOORCM – TEKNİK ANLAMDA 15 TL ÖNEMLİ! NoorCM bugün paylaştığı dolar yorumlarında bilinen risklere dikkat çekti! Dolar TL cephesinde yatay pozitif görünümün sürdüğünü ifade ederek Dolar endeksinin kritik 101 seviyesini geçtiğini hatırlattı. Aracı kuruluş 15 TL direnci geçilmeyen yatay ve negatif hareketlerin beklenebileceğini ifade ederek geri çekilmelerde 14,50 TL, 14,20 TL ve 14,00 TL seviyelerini destek olarak belirtti. Tersi senaryoda ise kuruluşun  ilk direnci 14,80 TL seviyesi olarak paylaşılırken, bu direnci 15,00 TL ve 15,30 TL seviyeleri takip ediyor!

İNFO YATIRIM – TCMB İKİNCİ ENFLASYON RAPORU DETAYI İnfo Yatırım dolar kuru tahminlerini enflasyon yönünden değerlendiriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin İTO İş Dünyası Buluşmasını hatırlatan İnfo Yatırım, bu buluşmada enflasyonun üzerinde kararlı adımlar atılmaya devam edileceği vurgusunu hatırlattı. TCMB’nin 28 Nisan Perşembe günü ikinci enflasyon raporu toplantısına değinen aracı kuruluş; paritede 14,85 TL, 15,00 TL ve 15,15 TL seviyelerini direnç; 14,65 TL, 14,50 TL ve 14,41 TL seviyelerini ise destek olarak takip edecek. ALAN YATIRIM – KISA VADELİ YÜKSELİŞ TRENDİ DEVAM EDİYOR Alan Yatırım bugünkü günlük bülteninde paylaştığı dolar analizinde, dolar TL’nin yüzde 0,25 artışla günü tamamladığını hatırlatarak başladı. Rusya-Ukrayna Savaşı ve enflasyonist baskılara ek olarak FED kanadından gelebilecek hızlı enflasyon artışlı faiz artırımına odaklanan Alan Yatırım, teknik olarak dolar kurunda kısa ve orta vadeli yükseliş trendinin devam ettiğine işaret etti. Alan Yatırım 14,79 TL ve 14,85 TL seviyelerini direnç olarak belirlerken 14,73 TL ve 14,66 TL seviyelerini kurda destek olarak takip ediyor. AHLATCI YATIRIM – ABD’DEN DOSTANE AÇIKLAMALAR GELMEDİ Ahlatcı Yatırım bugün paylaştığı dolar kuru yorumlarında bilinen risklere ek olarak Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dikkat çekti. Macron’un yeniden Fransa Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatan Ahlatcı Yatırım, 24 Nisan’da ABD’den dostane açıklamalar gelmediğini hatırlatarak bu gelişmeyi bir risk olarak değerlendirdi. Olası satış baskısında kurda 14,65 TL ve 14,55 TL destek noktalarını takip edeceğini paylaşan aracı kuruluşun dolar kurunda direnç seviyeleri 14,78 TL ve 14,85 TL olarak öne çıkıyor. İNTEGRAL YATIRIM – DOLAR TL’DE ANA YÖN YUKARI! Son olarak İntegram Yatırım dolar yorumlarına göz atıldığında, FED Başkanı Powell’ın açıklamaları, ABD tahvil faizleri ve güçlenen dolar endeksinin başrolde olduğu fark edilmektedir. Güçlü dolar temasının gelişmekte olan ülkeler için risk teşkil ettiğini hatırlatan analistler, dolar yorumlarında kur yönünün yukarı olduğuna dikkat çektiler!

Teknik analiz değerlendirmesinde dolar TL için bariz sıkışma bulunduğunu ifade eden İntegral Yatırım; 14,80 TL, 14,85 TL ve 15,00 TL seviyelerini direnç olarak paylaştı. Kuruluş 14,54 TL, 14,40 TL ve 14,30 TL seviyelerini destek olarak yinelerken; kritik seviyeyi 15 TL olarak belirtti. İntegral Yatırıma göre kurda yön yukarı olsa da geçmişte olduğu gibi agresif değil ılımlı bir yükseliş söz konusu! Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.