SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT yasa tasarısındaki o detay çalışanı huzursuz etmeye yetti: Bakanlıktan konu üzerine açıklama geldi!

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2022 18:27
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2022 15:50
https://gazetebanka.com/
EYT yasa tasarısındaki o detay çalışanı huzursuz etmeye yetti: Bakanlıktan konu üzerine açıklama geldi!

Emeklilikte yaşa takılanlar uzun bir süredir çalışmaları devam eden sürecin sona ermesini bekliyor. Konu üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tek formül üzerinde durulduğunu ifade eden yeni bir açıklamada bulundu. “EYT sorununu çözeceğiz” dediği açıklamada asgari ücretle çalışanlara yönelik kritik bir detaydan da bahsetti. MASADA TEK FORMÜL BULUNUYOR! EYT Yasa Tasarısı meclisten geçtiği anda 1999 yılı öncesinde iş başlangıcı bulunan SSK ve Bağ-kur'lular yaşa takılmadan emeklilik sürecini başlatabilecek. Çözüm sürecine yönelik Bakan Vedat bilgin Aralık ayına işaret etti. “Masada tek bir formül bulunuyor ve süreçte incelemelerimiz detaylı bir şekilde devam ediyor” dedi. BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR! Bütçe görüşmeleri Ekim ayında başlanacak. Aralık ayında asgari ücrete yönelik zam görüşmeleri gündemde yerini alıyor. 2023 yılındaki asgari ücret zammı Ocak ayında belirginleşecek. Takvim süreci EYT'lilerin Şubat ayında ilk maaşlarını almasını mümkün kılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin: “Şu anda sorunlar bulunuyor. Çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. Farklı tedbirler alıyoruz. Asgari ücrete yönelik yılı içerisinde %80'lik artış yapıldı. Önümüzdeki yıl sözleşmeli personel ve EYT sorununu çözüme kavuşturuyoruz. Dosya dosya inceliyor ve çözüyoruz. Emekçiler endişe etmesinler” dedi. “HOLLANDA, ALMANYA MODELLERİ GERÇEKÇİ DEĞİL!” Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati sosyal medya hesabı üzerinden EYT'liler ve öğretmenlerle ilgili yapılacak yeni düzenlemeler için çalışmaların hızını kesmeden Bakanlık tarafından devam ettiğini, duyurdu. Öte yandan EYT planında ele alınacak olan formül de merak ediliyordu. Konu üzerine Vedat Bilgin: “Hollanda ya da Almanya modellerinden bahsediliyor. Fakat bunların hiçbiri gerçekçi değil. Şu anda tek bir model üzerinde yoğunlaşıldı” dedi. EN GEÇ OCAK AYINDA MECLİSTE OLACAK!

EYT Yasa tasarısının ortaya çıkabilmesi için aşamalı bir süreç beraberinde geliyor. Ortak bir noktaya varıldığında Cumhurbaşkanımız çalışma kabul gördüğü anda kamuoyu ile paylaşılacak. 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde çalışma yaşantısı bulunanlar bu süreçten faydalanabilecek. Herhangi bir aksaklık olmazsa EYT çalışması Aralık ya da en geç Ocak ayında meclise sunulmuş olunacak. EYT YASASI SONRASI İLK MAAŞ NE ZAMAN ALINACAK? EYT yasa tasarısı çıktığı anda 3 ay ile 5 ay arasında başvuru süreci bulunulacak ve buna göre ilk maaş alımı gerçekleşecek. Çalışmalar tamamlandıktan sonra sendikalardan belirli talepler alınacak ve meclise sunulacak. EYT’DEN KİMLER YARARLANABİLİR? EYT yasa tasarısı 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar yararlanabilecek. Prim ve yıl şartını karşıladıklarında yaş şartına bağlı kalmaksızın emekli olabilecek. Bu tarih öncesinde sigorta girişi bulunan kadınlar 20 yıl erkekler ise 25 yıl sigortalılık süresi bulunması yeterli olacak. İŞTE O KRİTİK DETAY! Asgari ücretle çalışanlara yönelik planlaması yapılan EYT sürecinde kritik bir detay bulunuyor. Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik yapılan düzenlemede kademeli olarak geri çekilme ihtimali üzerinde duruluyor. Böyle bir karar alınırsa yaş sınırı getirilebilir. Daha önce konuşulan ihtimaller arasında 50 yaş deniyordu. Yeni bir yaş sınırlaması gelir mi soruları gündemde yerini alıyor. Eğer gelirse emeklilik yılı ve prim şartını dolduranların da belirlenmiş tek bir yaş şartını yerine getirmesi beklenecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.