SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT'li vatandaşlar için geri sayım başladı: Toplantı 16 Mart tarihinde düzenlenecek! Emeklilikte yaş faktörü ortadan kaldırılacak mı?

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2022 21:06
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2022 15:49
https://gazetebanka.com/
EYT'li vatandaşlar için geri sayım başladı: Toplantı 16 Mart tarihinde düzenlenecek! Emeklilikte yaş faktörü ortadan kaldırılacak mı?

8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe girmiş olan emeklilik kararlarına göre çalışma hayatını sonlandırarak emekli olmak isteyen vatandaşların, yaş- prim ödemesi- sigortalılık günü şartlarını sağlamaları gerekiyor. Bu üç emekli şartından herhangi birini yerine getirmeyen vatandaşların, emekli olmaları söz konusu olamıyor.

Yıllardır 1999 tarihinde getirilmiş olan emeklilik şartları sebebi ile mağdur olduklarını dile getiren milyonlarca emekli adayı, sigortalılık günlerini ve prim ödemelerini tamamlamış olmalarına rağmen yaş faktöründen ötürü emekli olamıyor. Bu neden ile gündelik hayat içerisinde oldukça sıkıntı çektiklerini dile getiren vatandaşlara, konu ile ilgili olarak yetkili kurumlara sıklık ile çağrıda bulunuyorlar.

2022 yılına girilmesi ile birlikte seslerini hükümete duyurmayı başaran emekli adaylarını sevindiren açıklama, ocak ayının ilk günlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelmişti. Bakan Bilgin, yeni dönemde EYT ile ilgili konu başlıklarının masaya yatırılacağını ve vatandaşların mağduriyetlerini gidermek amacı ile çeşitli düzenlemelerin yapılacağını bildirmişti. Söz konusu açıklamalardan sonra gerçekleştirilen ilk toplantıda, çeşitli düzenleme başlıkları üzerinde durulduğu bildirildi. Toplantının ikinci oturumunun 16 Mart tarihinde yapılacağı açıklandı. Peki, EYT için nasıl bir düzenleme programı uygulanacak? Yaş faktörü ortadan kaldırılacak mı? EYT Düzenlemesi Nasıl Yapılacak?

EYT düzenlemeleri ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da kulislerden gelen haberlere göre söz konusu düzenlemeler için 3 ana başlık üzerinde durulduğu düşünülüyor. Formüller çerçevesinde, vatandaşların yaş faktörüne bakmadan 3600 günü tamamlamaları durumunda emekli olmaları, emekli olmalarına yakın tarihlerde maaşlarından belirli oranlarda kesinti yapılması ve emekliliklerine eklenmesi ya da 9000 gününü dolduran vatandaşa her 360 günün karşılığında emekli olma süresinin kısaltılması gibi konu başlıkları değerlendiriliyor. EYT Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? EYT ile ilgili düzenlemelerin bu yılın sonu itibari ile yürürlüğe girmesi bekleniyor. Söz konusu yetkili kurumlar tarafından gerçekleştirilecek olan toplantıdan, öncelikli olan konuların azaltılacağı sonrasında ise EYT konusuna geçileceği düşünülüyor. 16 Mart’ta Toplantı Yapılacak! 16 Mart tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve konu ile ilgili diğer kurumların katılımları ile gerçekleştirilecek olan toplantıdan, ne karar çıkacağı merak ediliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.