SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT kararında gözler bugün yapılacak Kabine Toplantısına çevrildi: Kabine Toplantısı ne zaman başlayacak?

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 13:53
https://gazetebanka.com/
EYT kararında gözler bugün yapılacak Kabine Toplantısına çevrildi: Kabine Toplantısı ne zaman başlayacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar için fırsat süreci devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından: “Çözüm aşamasına geldik” yorumu yapıldı. Tasarı meclisten geçerse süreçten kimlerin yararlanabileceği araştırılmaya başlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde katıldığı bir davette emeklilikte yaşa takılanlar için önemli açıklamalarda bulundu. Staj döneminde sağlık sigortası yapıldığını fakat emeklilik sigortası yapılmadığına değinen Bakan Bilgin: “Bu eski bir düzenleme elbette ki yeniden ele alınmalıdır” dedi. “EYT ÇALIŞMALARINDA ÇÖZÜM AŞAMASINDAYIZ!” EYT çalışmaları ile ilgili vatandaşlar yeni yasa tasarısının detaylarını ve başvuru yapılma sürecini de merak ediyor. Gerçekleşecek kabine toplantısı sonrasında EYT'ye yönelik durum değerlendirmesi kapsamında nelerin paylaşılacağı merak ediliyor. Toplantı bugün saat 14.00’da başlayacak. Konu üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: “Çözüm aşamasındayız” demişti. Bu nedenle toplantı oldukça kritik kabul edilyor.

EYT çalışmaları ile ilgili çalışma Bakanı Vedat Bilgin gündeme geldiği andan itibaren düzenli aralıklarla sürece yönelik bilgilendirme yapıyor. Katıldığı davette: “Tüm işverenler zorunlu olarak protokole uymak zorunda bunu söylemek isterim biz kamu işveren sendikasına bağlı değiliz. Bu protokol bizi bağlamıyor, düşüncesi doğru değildir” dedikten sonra asgari ücretle ilgili de bir açıklama yaptı. “ASGARİ ÜCRETİ YENİDEN DEĞERLENDİRECEĞİZ!”

Bakan Vedat bilgin Aralık ayına işaret etti. “Asgari ücreti yeniden değerlendireceğiz” dedi. Konuşmasının devamında enflasyonun tahribatını değerlendirerek: “Kararımızı açıklayacağız. 3600 düzenlemesi ile ilgili 6 milyon vatandaşa yönelik ciddi bir reforma imza attık. Şu anda EYT problemimiz var. Emeklilik yaşının yükseltilmesi ile ilgili bir problem bu ve çözüm aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Bununla ilgili dosya tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi. Ardından taşeron işçilere yönelik de bir açıklamada bulundu. Konu üzerine fikirlerini Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kurulu Toplantısında açıkladı. BAKAN BİLGİN TAŞERON İŞÇİ PROBLEMİ SON AÇIKLAMALARI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı toplantıda şu açıklamalarda bulundu: “Bakanlık olarak enflasyonun getirdiği eşitsizlik sorunu çözeceğiz. Asgari ücret problemine de son vereceğiz. 3600 probleminde çözüm aşamasındayız. EYT'de şuan çözüm aşamasında. Tüm dosyalar tek tek açık ve çözülecek. Geçici işçi sorununu da halledeceğiz. Taşeronların kadroya alınabilmesi için tam 90 bin kişi kapsam dışı kalmıştı. Bu problemi de çözüyoruz” dedi. EYT TASARISINDAN KİMLER YARARLANABİLİR? Masada tek bir formül olduğunu hatırlatan Bakan Bilgin: “Hollanda ya da Almanya modellerinden bahsediliyor fakat bu doğru değil” diyerek bir açıklamada bulundu. EYT yasa tasarısı geçerli olursa 2008 yılı sonrası 25 yıllık sigortalılığı bulunan erkekler ile 20 yıllık sigortalılığı bulunan kadınlar prim gün sayıları doğrultusunda yaşa takılmadan emekli olabilecek.

8 Eylül 1999 yılı öncesinde sigorta başlangıcı bulunanlar için erkeklerde 9000, kadınlarda 7.200 prim gününü tamamlamak yeterli kabul ediliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.