SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT çalışmaları sona ulaştı! Hızlanan süreçte artık sona gelindi: EYT yasa tasarısı ne zaman çıkacak?

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2022 10:06
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2022 09:28
https://gazetebanka.com/
EYT çalışmaları sona ulaştı! Hızlanan süreçte artık sona gelindi: EYT yasa tasarısı ne zaman çıkacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar için kritik tarih netleşiyor. Masada ise tek bir seçenek yerini alıyor. Çalışma Bakanı EYT yasa tasarısı ile ilgili Aralık ayına vurgu yapmıştı. Süreçte yasanın ne zaman çıkacağı ve nasıl bir yol izleneceği araştırılmaya başlandı.

Onlarca çalışan prim gün sayısı ve çalışma başlangıç yılı şartını karşılıyor. Ancak yasalarda belirlenen yaş şartı nedeniyle emeklilik sürecine henüz kavuşamıyor. Yasada yapılacak yeni düzenleme ile emeklilikte yaş problem olmaktan çıkacak. EYT TASARI SÜRECİ HIZ KAZANDI! Milyonlarca çalışanın merak ettiği o soru Vedat Bilgin tarafından açığa kavuşturuldu. EYT çalışmaları hız kazandı ve Aralık ayında sonuçlanacağı söyleniyor. Yapılan son Kabine Toplantısı ile beraber yeniden EYT yasa tasarısı gündeme geldi. Özellikle çalışmalarda son aşamada bulunduğu vurgulanıyor. Kapsamın daha da genişletildiği ifade edilen çalışmalarda hız kazanıyor. “ÇALIŞMALARIN SON AŞAMASINDAYIZ, TAMAMLADIK!” EYT çalışması ile ilgili Cumhurbaşkanı tarafından da yeni bir açıklama yapıldı. “Vedat Bey’in alanına girmeyeyim. Çalışmaların sonuna gelindi. Bunun farkındayım. Bize sunulduğunda değerlendirmemizi yapacağız” dedi.

Konu üzerine Bakan Bilgin: “Çalışmada son aşamadayız. Tamamladık” diye denebilir. Aralık ayında bir basın toplantısı yapılacak ve konu etraflıca konuşulup kamuoyu ile paylaşılacak. Teknik süreçler tamamlandı. Cumhurbaşkanımıza sunacağız ve ardından meclise intikal ettireceğiz” dedi. EYT’DEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in hedefinde geçici işçiler sorunu, EYT problemi, taşeron işçiler ve sözleşmeli personellerde yer alıyordu. Meclis takvimine göre tek tek çözülmeye başlanacak.

Emeklilikte yaşa takılma süreci aşıldığında 1999 Eylül ayının öncesinde emekliliği başlamış olanlar kazançlı çıkacak. Belirlenmiş prim gününü ve çalışması şartını karşılayan tüm vatandaşlar yaşa bakılmaksızın emekli olabilecek. “TEKRAR AÇILMAMAK ÜZERE ÇÖZÜME KAVUŞACAK!” EYT konusu üzerinden MHP grup başkan vekili Erkan Akçay’da bir yorumda bulundu: “EYT bu yasama yılında bir daha açılmamak üzere seri şekilde çözüme kavuşturulacaktır” dedi Akçay konuşmasının devamında: “EYT en geç Aralık ayında sonlanmış olunacak. Aralık ayının son günlerinde yasalaştırmayı hedefliyoruz” yorumunda bulundu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.