SON DAKİKA
Hava Durumu

Evlilik masrafları azalıyor! Evlenecekler bu habere dikkat: Devletten büyük çeyiz desteği

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2022 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2022 10:41
https://gazetebanka.com/
Evlilik masrafları azalıyor! Evlenecekler bu habere dikkat: Devletten büyük çeyiz desteği

Evlilik planlaması yapan ancak maddi zorluklardan dolayı erteleyenlere müjdeli haber devletten geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evlenecek olan çiftlere yönelik maddi destek geliyor. Çeyiz parası uygulaması kapsamında sunulan destekten yararlanabilmek için belirli şartların karşılanması gerekli. Çeyiz Parası Nasıl Alınır?


Devletin evlenecek olan kız çocuklarına yönelik sunduğu çeyiz desteği için kız çocuğunun anne ya da baba tarafından SSK'lı ya da Bağkurlu olup vefat etmişse yetim maaşı alıyor olması gerekli. Yetim aylığı alan kız çocukları evlenecekleri zaman SGK'ya başvurduklarında çeyiz desteği ödemesinden de yararlanabiliyor.

Yetim aylığı alan bir kız çocuğu evlendikten itibaren maaş kesintisine uğrar. Devlet evlilik süre içinde masrafları karşılayabilmesi için maaşı kesilen yetim için özel bir çeyiz desteği sunuyor. Bu kapsamda 2 yıla denk gelen 24 aylık maaş, evlilik akdi gerçekleştikten sonra toplu bir şekilde nakit olarak kız çocuğuna sunuluyor. Çeyiz Desteği için Aranan Şartlar Nelerdir?
Yetim aylığından yararlanabilmek için belirli şartların karşılanması gerekli. Bununla beraber evlilik süreci sonrasında sunulan çeyiz desteği içinde belirli şartlar aranıyor.
  • Toplu olarak verilen paradan kız çocuğu yalnızca tek sefer yararlanabiliyor.
  • Kriter olarak çocuğun anne ya da babasından birinin SSK ya da Bağ-kur'dan emekli olup vefat etmiş olması ve çocuğun yetim aylığı alıyor olması gerekli.
  • Yetim aylığı alırken evlenmek aranan bir diğer şarttır.
Çeyiz Desteği Miktarı Ne Kadar Oldu?
2022 çeyiz desteği rakamı güncellenen asgari ücreti ile farklı destek kollarında uygulanan zamlarla değişti. 2022 yılı çeyiz desteği 2.500 TL'ye ulaştı. En düşük hisseli yetim maaşı alan bir kişi yüzde 25 üzerinden hesaplandığında aylık 625 TL yetim parası alıyor. Çeyiz parası ise bu durumda 24 ay için toplu olarak 15 bin TL'ye denk geliyor. Çeyiz Desteği için Nereye Başvurulur?
2022 yılı çeyiz desteğinden yararlanmak isteyen çiftler şartları karşılaştıklarında başvuruda bulunabilir. Başvuru işlemleri en yakın bölgedeki SGK İl Müdürlüğüne yapılmalıdır. İstendiğinde bulunulan ildeki Sosyal Güvenlik merkezine gidilerek bizzat başvuru süreci başlatılabilir. Süreçte başvuruda bulunabilmek için son tarih nikah kıyıldıktan sonra ki 5 yıl içerisinde gerçekleşmelidir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.