SON DAKİKA
Hava Durumu

Evlenecekler Dikkat! 12.000 TL'ye Varan Çeyiz Desteği Geldi! Hemen Başvuru Yapabilirsiniz!

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2022 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2022 14:59
https://gazetebanka.com/
Evlenecekler Dikkat! 12.000 TL'ye Varan Çeyiz Desteği Geldi! Hemen Başvuru Yapabilirsiniz!

Devlet tarafından sağlanan çeyiz parası desteği zor şartlar altında evlenen çiftleri maddi olarak destekliyor. Hesaplamalar yapılırken maaşın 12 ya da 24 katı göz önünde bulundurulur. Başvuru için SGK birimlerine dilekçe ile talepte bulunulabilir.

Devlet tarafından ödenen çeyiz parası tutarı yetim aylığı alan kadının 2 yıllık yetim maaşına denk gelir. Bu tutar alınan son maaşa göre değişebileceği için ödenen miktar değişiklik gösterebilir. Çeyiz Desteğinden Kimler Yararlanabilir? Devletin evlenecek olan kadınlara yönelik sunduğu çeyiz desteği anne ya da babasından herhangi birini kaybetmiş yetimlere yönelik olarak sunuluyor. Düzenli olarak yetim maaşı alan kişiler evlenecekleri zaman devletin sunduğu maddi ödenekten yararlanabiliyor. Çeyiz Parası Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir? Çeyiz desteğinden yararlanabilmek için belirli kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Kişinin anne ya da babasından kaynaklı olarak yetim aylığı alıyor olması aranan ilk şarttır. Diğer şartlar ise şu şekildedir:
 • Ebeveynlerinin vefatı sonucu yetim aylığı alan kişi kadın olmalı
 • Başvuru yapacak olan kişinin ilk evliliği olmalı
 • Başvuru sırasında 2008 yılının Ekim ayı sondasında yetim maaşı almaya başlayan kişilerin başvuruları geçerli kabul ediliyor.
 • Başvuru sırasında talepte bulunacak olan kişinin hazırladığı dilekçe ile SGK'ya başvurması gerekiyor.
 • Çeyiz yardımı ödemesi yalnızca tek seferlik sağlanır.
 • Başvuru sırasında kişinin resmi olarak evlenmiş olması gerekiyor.
 • Eğer başvuruda bulunacak olan kişi sigortalı olarak çalışmaya başladığı için yetim aylığı alma hakkı son bulmuşsa çeyiz desteğinden de yararlanması mümkün değildir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin nüfusta kayıtlı kız kardeşi bulunuyorsa ve bu kişi kendisinden önce yaklaşık 2 sene içerisinde başvuruda bulunmamışsa ancak çeyiz desteğinden yararlanılabilir.
Çeyiz Parası Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Çeyiz parası desteğinden yararlanabilmek için yapılacak başvurular içinde bulunulan ildeki SGK kurumlarına yapılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri de başvuru taleplerini dikkate alıyor. Gerekli olan belgeler tamamlandığında yapılan başvurular bir dilekçe ile sunuluyor. Ardından başvurunun kabul edilip edilmediği internet üzerinden e-devlet sistemi ile kontrol edilebilir.

Kişi Eğer Ekim 2008 yılı öncesinde kamuda göreve başlamış bir anne ya da baba üzerinden yetim aylığı alınıyorsa başvurular SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı tarafından sağlanır. Kurumun ana merkezi Ankara'da bulunduğu için kişiler başvuru sırasında posta yolunu kullanarak talepte bulunabilir. Çeyiz Desteği Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir? Çeyiz desteğinden yararlanabilmek için gerekli olan evraklar şunlardır:
 • Başvuru yapacak olan kişinin nüfus kağıdı,
 • Evliliğin yapıldığını ispat eden evlenme cüzdan
 • Başvuru sırasında SGK'ya teslim edilecek dilekçe örneği.
Çeyiz Parası Desteği Hesaba Ne Zaman Aktarılır? Çeyiz parası desteği için başvuru yapıldıktan sonra SGK müdürlüğü tarafından süreç incelemeye alınır. Miktarın hesaba aktarılabilmesi için yoğunluk durumu göz önünde bulundurularak başvuru süreci sonrasında en yakın ödeme gününde çeyiz parası desteği hesaba yatırılır. SGK birimlerinde kayıtlı bulunan hesaba miktar yatırılır. Herhangi bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumunda tanımlanmış bir banka hesabı bulunmuyorsa ödemeler Ziraat Bankasına yatırılır. Çeyiz Parası Desteği Sorgusu Nasıl Yapılır? Çeyiz desteğinden faydalanan kişilerin başvuru işlemlerini gerçekleştirdikten sonra talep edilen ücretin hesaba yatması farklı kanallar yolu ile sorgulanabilir. E-devlet sistemine girerek sorgulama yapılabileceği gibi ALO 170 hattı kullanılarak da talepte bulunabilir. Başvuru yapılan merkeze gidilerek hesaba ücretin yatırılıp yatırılmadığı öğrenilebilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.