SON DAKİKA
Hava Durumu

Evlenecek tüm sigortalıları ilgilendiriyor: SGK çeyiz desteği ödemesi yapıyor!

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 11:39
https://gazetebanka.com/
Evlenecek tüm sigortalıları ilgilendiriyor: SGK çeyiz desteği ödemesi yapıyor!

Sosyal devlet anlayışının gerekliliklerini yerine getirmek adına vatandaşa yapılan bazı destek yardımlarından biri olan çeyiz yardımı yeni evlenecek kadınların ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik yapılan yardımlardan. Belli şartlara sahip olunup gerekli başvuruları eksiksiz yaparak evlenecek kadınlarımız bu çeyiz desteğinden faydalana bilirler. Çeyiz Parası Desteği Nedir? Anne ya da babası olmayan genç kadınların evlenirken borçsuz evlenmelerini hedeflenerek devlet tarafından yetim maaşı alan kadınların evlendiklerinde kesilecek maaşlarına destek olmak amacı ile sadece 1 kez verilen çeyiz desteği evlilik sürecinde ki kadınları desteklemekte. Bu yardımın amacı anne, babasını ya da her ikisini birden kaybeden kadınların borç yükü altına girmeden evlenmelerine yardımcı olmaktır. Alınan yetim maaşının oranına göre 24 ile çarpılması ile hesaplanan çeyiz desteği miktarı resmi nikâhtan sonra 5 yıl borunca başvuru hakkı bulunmaktadır. Onaylanan çeyiz parası yardımı PTT ve Ziraat Bankası üzerinden ödemesi yapılmaktadır. Çeyiz desteği bir kerelik ve geri ödemesizdir verilen destek parası toplu halde PTT ve Ziraat Bankası’ndan alınır. Çeyiz Parasına Nasıl Başvuru Yapılır?
 • Çeyiz desteği resmi nikâh sonrası verilmektedir o yüzden il adım resmi nikâhın yapılmasıdır.
 • Diğer adım ise bulunduğunuz ilde ki sosyal güvenlik kurumuna bizzat kendiniz gitmelisiniz başvuru online yapılmamaktadır ve şahsın kendisi başvuru yapabilir sadece.
 • Sosyal güvenlik kurumunda başvuru formu eksizsiz doldurulmalıdır. Formla birlikte istenilen belgeler eksik olmadan görevlilere teslim edilmelidir.
Çeyiz Desteği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? İlk olarak “evlilik ödeneği talep dilekçesi” doldurulur ve sosyal güvenlik kurumunda ki görevliye teslim edilir.Ayrıca nikâh cüzdanınız ve T.C kimlik belgeniz yanınızda olmalıdır. Çeyiz Parası Kimler Alabilir?
 • Anne ya da babadan yetim maaşı alıyor olmak.
 • Resmi nikâhı yapılmış olması ve nikâhın üzerinden 5 yıldan fazla zaman geçmemiş olması.
 • Başvurmak isteyen kadının yüz kızartıcı suçunun olmaması.
 • Ölen anne babanın sigortalı olması.
 • Başvuru yapan kişinin kadın olması, bu yardımdan sadece kadınlar faydalanmakta.
 • Gerekli başvuru adımlarını eksiksiz yapanlar.
 • Resmi nikâh yapanlar dini nikâhlı olanlar evliliklerinin gerçekliğine bakılmaksızın çeyiz desteği alamazlar.
 • İlk evliliğin yapılıyor olması gerekmektedir.
https://gazetebanka.com/devlet-evlenecek-ciftlere-yardim-yapiyor-17-bin-tlyi-asan-destekten-siz-de-faydalanabilirsiniz/36609/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.