SON DAKİKA
Hava Durumu

Evlenecek olanlara müjde! Hazırlıklar sizden destek devletten

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2022 17:58
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2022 17:58
https://gazetebanka.com/
Evlenecek olanlara müjde! Hazırlıklar sizden destek devletten

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yürütülen ekonomik ve sosyal yaşamı desteklemek amaçlı olan projelerden biri de yeni evleneceklere destek olmak. Evlenmeye karar veren ve bu yolda adım atan ancak hazırlıklar için gerekli maddi imkana sahip olamayan herkese devlet destekte bulunmak istiyor. Bunu için ise çeyiz hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik hazırlanarak evlenmek isteyen dar gelirlimin devlet olarak yanında olmayı amaçlıyor.  Çeyiz Hesabı Desteğine Kimler Başvurabilir?


Türk vatandaşı olma önceliği olan destek başvuru şartını ikinci aşaması ise 18 yaşından küçükseniz yurtiçi mevduat ya da katılım bankalarından çeyiz hesabı açtırabilmeniz için sizin adınıza veliniz ya da yasal varisiniz tarafından çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.18.04.2016 tarihinden itibaren bankalarda uygulanmaya başlanan çeyiz hesabı uygulaması evlenmek isteyen herkes tarafından yatırım yapmak için kullanılabilir. Evlilik tarihinden en az 3 yıl önce hesabın açılmış olması ve aktif olması gerekmektedir. İlk evliliğin 27 yaşını doldurmadan yapılması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan her Türk vatandaşı çeyiz hesabı açabilir. Verilen Destek Miktarı Ne Kadar?
Çeyiz hesabı devlet katkısı hesaplanması kişilerin evlilik tarihinde ki birikimleri esas alınarak yapılır. Aile ve sosyal hizmetler bakanlığının belirlediği orana göre belirli bir sınır dâhilinde verilen çeyiz katlı payı evlilik tarihinde ki birikimin yüzde 20’sini ve azami 5.000 TL’yi geçmemektedir. Çeyiz hesabı açan bir kişi tek seferde fazla yatırım yapmak isteyebilir ancak bu tutar tek sefer için 15.000 TL’dir. Düzenli Ödeme Süresi Miktarları
Düzenli ödeme süresi 36 ay ile 47 ay olanlar için hesapta bulunan tutarın yüzde 10’nu belirlenir ve 4.000 TL çeyiz desteği verilir.

Düzenli ödemesi 48 ay ile 59 ay olan çeyiz hesapları için yüzde 15 ‘i ödenir ve 4.500 TL verilir.

Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki tutarın yüzde 20’si çeyiz desteği olarak verilir ve bu tutar 5.000 TL olarak ödenir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.