SON DAKİKA
Hava Durumu

Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi! 15 Haziran Evde Bakım Paraları Yattı Mı?

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2022 18:32
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2022 17:12
https://gazetebanka.com/
Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi! 15 Haziran Evde Bakım Paraları Yattı Mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kişisel bakımını dahi kendi yapamayacak durumda olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara “evde bakım parası” başlığı altında nakit hizmeti sunmaktadır. Karşılıksız olarak hesaplara aktarılan bu yardım tutarı için araştırmalarını sürdüren vatandaşlar, haziran ayı ödemelerinin yatıp yatmadığını, yattı ise hangi illerde ödemelerin tamamlandığını merak ediyorlar. Evde Bakım Parası Yattı Mı? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olarak karşımıza çıkan evde bakım maaşı, bugün itibari ile ilgili yardımdan yararlanan vatandaşların hesaplarına aktarılmaya başlandı. Şimdiye kadar yapılan resmî açıklamalara göre yardım ödemeleri tamamlanan iller şu şekilde sıralandı:

  • Samsun, Aksaray, İzmir, Diyarbakır, Bolu, Hatay, Ordu, Tokat, Osmaniye, Antalya, Kırşehir, Uşak, Kocaeli, İstanbul, Konya, Balıkesir, Bilecik, Manisa, Kırıkkale, Bursa, Ankara, Denizli, Malatya, Çanakkale, Sakarya, Afyonkarahisar, Zonguldak, Şanlıurfa
Evde Bakım Yardımı Hizmetinden Kimler Yararlanabilir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden biri olarak başvurulara açılan evde bakım yardımı, “evde bakım maaşı” ve “evde bakım parası” isimleri ile de anılmaktadır. Bakanlık, ilgili yardım modelini temel ihtiyaçlarını dahi karşılayacak durumları olmayan engelli ve yaşlı vatandaşlara, bu yardım modeli aracılığı ile el uzatmaktadır.

Bakanlık tarafından hizmete sunulan evde bakım parası hizmetinden yararlanabilmek için isme düzenlenen sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresinin yer alması gerekir.  Sağlık raporunun eski tarihli olması durumunda ise güncel bir rapora sahip olmak gerekmektedir. Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın 2 bin 706 TL olarak belirlemiş olduğu evde bakım yardımı hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların başvuruları, Sosyal Hizmet Müdürlükleri, e-devlet sistemi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile kabul edilmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.