SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev ve araç sahipleri bu habere dikkat! Taşıt ve konut sigortasına zam geliyor! Zamlı fiyatlar ne kadar oldu?

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2022 10:07
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2022 10:08
https://gazetebanka.com/
Ev ve araç sahipleri bu habere dikkat! Taşıt ve konut sigortasına zam geliyor! Zamlı fiyatlar ne kadar oldu?

Gayrimenkul ya da araç sahipleri için uygulanan sigorta fiyatlarında artış bekleniyor. Kara Taşıtları Sigortası ile Konut Sigortası fiyatlarında yaşanacak artış sonrasında yenilenen fiyatların ne kadar olacağım merak edilmeye başlandı.

Sahip olunan konut için uygulanan sigorta ile taşıtlar için uygulanan kasko sigortası ani kaza veya yangın durumlarında mali olarak oluşabilecek zararı karşılamayı hedefliyor. Sigorta uygulamalarında geçen yıla oranla yüzde 50’ye yakın bir artış yaşandığı farkedildi. Kasko sigortalarında bu durum yüzde 50 iken konutta yüzde 300'ü buldu. Gittikçe artan ve önlenemeyen sigorta rakamlarındaki yükselişin nedeni üzerine Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı tarafından bir açıklama geldi. Fiyat Artışı Neden Oluyor?

Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Ayhan Çalık konu üzerine yaşanan bu artışın nedeni olarak araç parçalarındaki fiyat artışı ve işçilikteki maliyetin artışının sigortaya yansıması olarak görüyor. Çalık tarafından şu da eklendi: “Daha önceden herhangi bir kazada bulunmamış kişilerin indirimleri devam ediyor. Bu tarz kişilere kasko uygulamalarında yüksek bir artış yaşanmadı. Kaza sayısı yüksek olduğu için riskli gruba giren sürücülere yönelik kasko fiyatları artış göstermiş oldu” yorumunda bulundu.

Zorunlu trafik sigortası uygulamalarında tavan rakam 1 Şubat itibariyle yüzde 20 oranında artırıldı. Azami tutar ise aylık 1.5. Son dönemlerde uygulanan zamlı fiyatlara bakıldığında bütün sigorta alanları için 24 saat içerisinde bile ani fiyat artışı görülebilir hale geldi. Her Sigorta Şirketi Farklı Rakam Belirliyor! Bazı durumlarda fark edildi ki kasko firmaları aynı araç için farklı rakamlar önerebiliyor. Bu duruma yönelik olarak Ayhan Çalık: “Her yetkili servisin farklı bir özel servisle yapılmış anlaşması bulunabiliyor. Bu da bir sigorta şirketleri açısından avantaj ve dezavantaj olarak 2 farklı grup ortaya çıkarıyor. Anlaşma eğer yüksek fiyatla yapılmışsa bu aracın kaskosuna yansıyor. Bazı markalarda zarar daha yüksek olabiliyor. Bu zararı çıkarabilmek için de fiyatta artış yapılabiliyor.” Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Kasko yaptırılacağı sırada nelere dikkat edilmesi konusunda da fikir paylaşımında bulunan Ayhan Çalık şirketler arasındaki oluşan rakamsal farklılığın 2.000 TL'ye kadar bulabildiği konusuna dikkatleri çekti. “Yapılan araç kaskosu içerisinde hastane giderleri, mali mesuliyet destek hizmetleri, ferdi sigorta, deprem, yangın, yıldırım teminatı gibi farklı teminatlarda yer alıyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde fiyatlar arasında karşılaştırma yapmak daha uygun olur.” ifadesinde bulundu

Önlenemeyen ve gittikçe artan sigorta hakkında Ayhan Çalık: “Yalnızca evlerin değil ev içi eşyalarını da değerleri arttı” dedikten sonra konu üzerinde şu açıklamada bulundu: “Geçtiğimiz yıla bakıldığında 50 bin TL tutarında rakamı bulan bir ev eşyası 150 bin TL'ye kadar ulaştı. Bu durumda 50 bin TL'lik eşya için ödenen prim tutarı ile 150 bin TL’lik eşya için ödenen arasında fark oluştu. Bu fark 3 kata kadar değişiklik gösteriyor” yorumunda bulundu.

https://gazetebanka.com/ev-almak-isteyenlere-mujde-vakifbank-konut-kredisi-faizi-0-88e-indi/35639/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.