SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev satın alacaklara müjde! KDV indirimi geliyor! Yeni düzenlemeyle satışta usulsüzlükler son bulacak!

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 12:55
https://gazetebanka.com/
Ev satın alacaklara müjde! KDV indirimi geliyor! Yeni düzenlemeyle satışta usulsüzlükler son bulacak!

Konut sektöründe iyileştirme çalışmaları devam ediyor. KDV oranında yapılacak sadeleştirme ev alacakları rahatlatacak. Yeni bir süreci oluşturacak bu durum inşaat sektöründe beklenen rahatlığı sunacak. KDV indirimi ile sağlanacak fiyatlarda iyileştirme süreci için planlanan durum 150 metrekarenin üzerindeki evlerde KDV yükünü azaltacak. Yeni Sistemin Detayları Belli Oldu! Konut fiyatlarındaki KDV indirimi hesaplanırken dairenin satın alma değeri ile metrekare birimi dikkate alınacak. Hedefte ikili sistem benimsenecek. 150 metrekare üzerindeki evlerde yüzde 18'lik KDV yükü azaltılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati; adım adım uygulayacağı çalışmalarda kapsamlı bir ilerleyişi ikili sistem ile sürdüreceğini açıkladı. KDV İndirimi Konut Alımını Kolaylaştıracak!

Hazine ve Maliye Bakanlığından gelen son açıklamalara göre; konut fiyatlarına yönelik KDV sadeleştirilmesi Cumhurbaşkanına sunuldu ve son adıma yaklaşıldığını duyurdu. Nebati, gıda fiyatlarında yönelik yapılan kdv indirimi şu anda konut fiyatlarında da uygulanacak. Ev satın almak isteyen vatandaşlar ile sektörde aktif faaliyetlerde bulunanlar yapılacak KDV indirimi ile bir miktar rahatlayacak. Yapılan çalışmalar Gelir İdaresi Başkanlığı sektör temsilcileri ile birlikte gerçekleşti. Satışta Usulsüzlükler Ortadan Kalkacak! Ele alınan maddeler arasında özellikle konut satışlarında 1-2 metre geçtiği için KDV ödenmesi durumunda ki usulsüzlük giderilmiş olacak. Evin satışı yapılırken projede ya da tapuda net olarak metrekaresini ön planda tutarak kullanıma alınacak yeni bir vergi uygulaması düşünülüyor. Sahip olunacak bu yeni model ile birlikte 151 metrekarelik konut satın alındığında istenmeyen yüksek oranlı tutarlar ile karşılaşılmayacak. Tapu Harcında Yeni Düzenlemeler Yapılması Bekleniyor! Benimsenecek olan yeni sistemde 150 metrekarelik bir kısım için yüzde 8 oranında, 1 metrekarelik bölüm için ise yüzde 18 oranında vergilendirme uygulanacak. Alınan bu yeni önlemler ile eski sistemde 160 metrekarelik bir konutta uygulanan fahiş artış ortadan kalkacak. Bunun yanında tapuda oluşan harç masraflarına yönelikte yeni bir uygulama yapılacak.

Kentsel dönüşüm kapsamında yüzde 1 uygulanan vergi diliminde tapu harcı oranlarında da yeni bir düzenlemeye gidilmesi düşünülüyor. Şu anda tapu harcı evin var olan değerinin binde 20'si olarak alınıyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.