SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev hanımlarına, SGK destek paketi açıklandı: Vergi ödemeden, sigorta girişiniz olmadan emekli olmanız artık mümkün! SGK emeklilik şartları...

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2022 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2022 12:31
https://gazetebanka.com/
Ev hanımlarına, SGK destek paketi açıklandı: Vergi ödemeden, sigorta girişiniz olmadan emekli olmanız artık mümkün! SGK emeklilik şartları...

Emekli olmak, yoğun bir çalışma temposuna sahip olan ve yaşlılığında çalışma hayatına verdiği emeklerin karşılığını almak isteyen her vatandaşın hayal ettiği konu başlıkları içerisinde yer almaktadır. Bu noktada, çalışma hayatına sahip olan, SGK tarafından belirlenmiş olan prim ödemesini ve emeklilik yaşını tamamlamış olan herkesin, emekli olma hakkı bulunmaktadır. Ancak ev hanımları gibi herhangi bir sigorta çalışma geçmişi bulunmayan kişilerin emekli olması ve yaşlılığında SGK’dan emekli maaşı alması nerede ise imkansızdır. Bu noktada SGK, yeni dönemde geliştirmiş olduğu hizmeti ile imkansızları mümkün hale çevirdiğini duyurdu.

SGK, yeni dönemde emekli olması imkânsız gibi gözüken ev hanımları için müjdeli haberini verdi. SGK’nın giderek dijitalleşen hayat şartlarına uyum sağlaması sonucunda ortaya çıkarmış olduğu vergisiz esnaflık ile emekli olma hizmeti, ev hanımlarına resmen duyuruldu. SGK'dan Ev Hanımlarına Müjde! SGK, yeni dönemde dijital kanal kullanımının hızla yayılması ve sonuç olarak ticari alanların bile bu alanlara kayması sebebi ile evinden iş yapan ev hanımlarına emekli olma hakkının tanınacağını duyurdu. Kurum, ev yemekleri, hediyelik eşya gibi alanlarda evinden çalışıp, dijital kanallar aracılığı ile pazarlayan ev hanımlarına, ilgili şartları sağlamaları durumunda sigorta girişine sahip olmasalar bile emekli olma hakkının tanındığını bildirdi. Vergisiz Esnaflık Hizmeti ile Emekli Olma!

SGK, yeni dönemde vergisiz esnaflık ile emekli olma ismini verdiği başlığının altında, emekli olmak isteyen ev hanımlarına yeni bir fırsat tanındığını duyurdu. Duyurulmuş olan yeni emeklilik haberine göre evinde yaptığı üretimi, herhangi bir şirket açılışı yapmadan dijital kanallar aracılığı ile pazarlayan ev hanımları, durumlarını ilgili makamlara bildirdikleri takdirde isteğe bağlı prim ödemesi yaparak, emekli olabilecekler. Üstelik bu hizmette ev hanımları, primlerini 24 gün üzerinden yatıracak ancak söz konusu prim ödemesi 30 gün olarak sisteme kaydedilecek. Vergisiz Esnaflık ile Emekli Olmak İçin Nereye Başvurulur? SGK’nın yeni dönem hizmeti aracılığı ile emekli olmak isteyen ev hanımlarının, esnaf muafiyeti belgesi almaları ve söz konusu belge ile bağlı bulundukları SGK birimlerine başvuru yapmaları gerekmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.