SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev hanımlarına müjdeli haber gecikmedi: 25 yıl evli kalan şartsız emekli oluyor!

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2022 11:37
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2022 10:41
https://gazetebanka.com/
Ev hanımlarına müjdeli haber gecikmedi: 25 yıl evli kalan şartsız emekli oluyor!

SGK müjdeli haberi duyurdu. Ev hanımları emeklilik sürecine dair umut oluştu. Ev hanımı olup düzenli bir çalışma yaşantısı ve geliri bulunmayan kadın gruplarına yönelik emekli olabilme fırsatı doğuyor. Belirli şartlar karşılandığında ev hanımları da emekli olabilecek. Ev Hanımları İsteğe Bağlı Emeklilik Sistemi Nedir?


İsteğe bağlı emeklilik süreci ev hanımları için en uygun ödeme koşullarını sunan yöntemlerden birisidir. İsteğe bağlı prim ödemesi düzenli aralıklarla yatırıldığında emekli olabilme fırsatı oluşuyor. SGK'ya başvurulduğu andan itibaren kişiye ait sigorta primlerinin ödenebilmesi için isteğe bağlı sigortalılık oluşturulur. Bunun için 9000 prim günü şartının tamamlanmış olması gerekiyor. Kişinin isteğe bağlı emeklilik sürecini başlatabilmesi için herhangi bir işyerinde 3,5 yıl çalışmış olması gerekiyor. Ödenecek prim gün sayısı 7200 güne düşüyor. Sigorta başlangıç tarihi 1 Mayıs 2008 yılı öncesinde olanlar için prim ödemeleri 5400 gün tamamlandığı anda 63 yaşında emekli olabilmek mümkün oluyor. Esnaf Muafiyet Belgesi ile Ev Hanımları Emekli Olabilecek


Ev hanımlarının emekli olabilmesi için bir başka yöntem ise vergisiz esnaflık yaşantısı. Bu yöntem ile birlikte ekonomiye destek amacı ile herhangi bir işyeri açmaya gerek kalmadan ya da motorlu taşıt kullanmadan ve kişinin evde çalışırken ek bir işçi bulundurmadan üretim yapması sürecidir. Bu durumda esnaf muafiyetinden yararlanmak söz konusu oluyor.

Evde üretim yaparak belirli bir çalışma gösteren kişiler vergi dairelerine başvurduklarında esnaf muafiyeti belgesi alabilir. Bu belge aracılığı ile SGK’ya müracaat edildiğinde aylık olarak 24 gün prim ödemesi yapılıp 30 gün üzerinden sigortalı olarak değerlendirilmek mümkün. Bu durumda toptan ödemeye gerek kalmadan ev hanımlarına emeklilik yolu açılıyor. Ev Hanımları için Emeklilik Şartları Nelerdir?
Ev hanımlarının emekli olabilmesi için sunulan yöntemlerden birini tercih etmesi yeterlidir. Bunun yanı sıra kişinin;7
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • 18 yaşını doldurması
  • Kişinin herhangi bir şekilde bir iş yerinde aktif olarak SGK'lı şekilde çalışmıyor olması
  • Herhangi bir düzenli gelirinin bulunmaması gerekiyor.
  • SGK aracılığı ile dul ya da yetim aylığı almaması da aranan bir diğer şarttır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.