SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev almak isteyenlere Vakıfbank’tan müjde geldi: Devlet destekli kentsel dönüşüm kredisi ile ev sahibi olmak artık çok kolay!

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2022 09:34
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2022 15:03
https://gazetebanka.com/
Ev almak isteyenlere Vakıfbank’tan müjde geldi: Devlet destekli kentsel dönüşüm kredisi ile ev sahibi olmak artık çok kolay!

Mevcut ekonomik koşullarda para biriktirim ev sahibi olmak artık çok zor. Ev satın almak ya da baştan ev inşa etmeyi bir kenara koyun ev içinde tadilat yapmak bile artık çok zor bir hale geldi. Ancak bazı bölgelerde doğal afetlerden kaynaklı riski alanlarda ya da riskli yapılarda yaşayanlar için bu bir lüks değil mecburiyet haline dönüşmektedir.

Yaşamsal güvenlikleri açısından bu bölgelerden uzaklaşılmalı ya da riskli yapı yerine daha güvenlikli bir yapı inşa edilmeli. Ancak ekonomik koşullar göz önünde bulundurulunca bu iş hiçte kolay olmuyor. İşte bu noktada sahneye yılların en köklü devlet bankası olan Vakıfbank ve Çevre ve Şehircilik bakanlığının desteklediği kentsel dönüşüm destek kredisi çıkıyor. Özellikle toplu halde ki kentsel dönüşümler için avantajlı olan kredi desteği sayesinde uzun vadeli devlet faiz indirimli uygun krediler ile yeni ev alınabilir ya da yeni güvenlikli evler yapılabilir. İşte kentsel dönüşüm için devlet destekli kredi fırsatının ayrıntıları; Kentsel Dönüşüm Desteği


Eşit yaşam koşullarını destekleyen Vakıfbank vatandaşı risk taşıyan konutlardan daha elverişli konutlara geçişini desteklemek için faiz indirimli kredi imkânı sunmakta. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile riski bölge ya da riskli yapıda oturanlar için ev sahibi olmaları adına faiz indirimli kredi hizmeti sunulmaktadır.

Yeni bir ev inşa etmek isteyenler ya da riski alandan daha güvenli bir bölgeden ev almak isteyenler bu krediden yararlanabilmektedirler. A sınıfı verimlilik sahibi bir konut almak için % 0.88 faiz oranlı 120 ay vadeli alınacak 100.000 TL kredinin aylık 1.353 TL taksit ödemesi bulunmaktadır. Kredinin toplamda ise 162.325 TL geri ödemesi hesaplanmaktadır. Krediden Kimler Yararlanabilir


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Vakıfbank’ın ortaklaşa yürüttüğü kampanya kapsamında kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulan bölgelerin dönüşümü için verilen krediden yararlanmak için gerekli şartlar ise;
  • Yeniden inşa edilmek istenen konutun hak sahibi olunması,
  • Hak sahibi haricinde riskli yapıda 1 yıldan fazla oturuyor olmak,
  • Riski yapı olarak rapor edilen konuttan farklı bir konut almak isteyen hak sahipleri,
  • Riski alan ya da riskli konut raporu bulunan yapıların hak sahibi ya da kiracıları bu krediden yararlanabilmektedir.
Kredinin Özellikleri
Devlet destekli kredinin ayrıntıları ise;
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığının faiz desteği verdiği kredi kapsamında riskli alanda bulunan ya da riski yapı kategorisinde yer alan konutların hak sahipleri ya da 1 yıldan uzun süre oturan kiracıların kampanyadan yararlanması için riskli alan ya da riskli yapı raporu alınmalıdır.
  • Kampanya kapsamında her bir hak sahibi en fazla 400.000 TL kredi çekebilmektedir.
  • Birden fazla hak sahibinin olduğu alanda her bir bölüm için en fazla 400.000 toplamda 2.000.000 TL kredi alınabilmektedir.
  • Kampanya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile kentsel dönüşüm konut kredisi kapsamında verilmekte ve konutların sertifika durumuna göre yıllık %4 ile % 5 oranında faiz indirimi uygulanmaktadır.
  • İş yerleri için verilen kredilerde ise yıllık %3, %3.5 ve %4 yıllık faiz oranı indirimi sunulmaktadır.
  • Kentsel dönüşüm konut kredilerinin vade süresi 10 yıl iken işyeri için verilen kredilerin vade süresi 7 yıl olarak belirlenmiştir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.