SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev alacaklar için bekleyiş son buluyor! Dar gelirli ailelere TOKİ'den büyük fırsat: 3+1 daireler 200 bin TL'ye satılıyor!

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2022 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2022 13:30
https://gazetebanka.com/
Ev alacaklar için bekleyiş son buluyor! Dar gelirli ailelere TOKİ'den büyük fırsat: 3+1 daireler 200 bin TL'ye satılıyor!

Uzun süredir kirada oturanlara müjde TOKİ tarafından duyuruldu. Asgari ücret tutarı üzerinden tüm evin geçimini sağlamaya çalışanlar ek olarak kira derdi ile boğuşuyor. Uzun yıllardır yeni bir fırsat ile konut almayı bekleyen kiracılar artık ev sahibi olabilecek. TOKİ sunduğu konutlar için belirli şartları yerine getiren orta gelirli ailelere yeni bir ev sahibi olabilme fırsatı sunuyor. TOKİ Evlerine Başvuru Şartları Nelerdir?


TOKİ aracılığı ile ev sahibi olabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gereklidir. Yeni bir ev almak ve kiracılıkta kurtulmak isteyen kişilerin sahip olması gereken özellikler şunlardır:
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 25 yaşından büyük olmak
 • Proje süreci başlatıldığı andan itibaren ilçede 1 yıldan az olmamak şartı ile yaşıyor olmak
 • Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olarak ikamet etmek
 • Şehit, Harp ve vazife malulü aileler ile dul ve yetimlerin en az 3 yıldır başvuru yapılan bölgede ikâmet etmesi gerekli
 • Daha önce TOKİ tarafından konut satın almamış olmak gerekiyor. Herhangi bir şekilde Toplu Konut İdaresi tarafından konut kredisi kullanımında bulunulmamış olmalıdır
 • Kendisine, eşine ya da velayeti altındaki çocuklarına ait müstakil ya da kat mülkiyetli bağımsız bölümün üzerinde bulunmuyor olması gereklidir. Bu bir tarla, köy evi, bağ, bahçe ya da işyeri dışındaki yerleri kapsıyor
 • Başvuracak olan kişinin 25 yaşını doldurmuş olması gereklidir ancak eşi vefat etmiş olan çocuklu dul kadınlar da bu şart aranmaz.
 • Aile içerisinde toplam hane aylık net gelirinin en fazla 6 bin 500 TL olması gereklidir
 • Bir ev içerisinde kişinin kendisi, eşi ya da velayeti altındaki çocuklardan yalnızca tek bir başvuru yapılması şartı aranıyor.
TOKİ Konut Kurasına Nasıl Katılım Sağlanır?
TOKİ tarafından başlatılan kurallara katılarak yeni bir ev sahibi olabilmek için belirli başvuru şartlarını karşılanması gereklidir kişiye ait kimlik belgesi ile birlikte emekli olanların alacakları hak sahipliği belgesi engelli vatandaşların engelli ve yaşlı hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından alacakları kimlik kartı fotokopisi ve tam teşekküllü devlet hastanesi sağlık heyet raporu evraklar arasında eklenmelidir Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli vatandaşların emekli kimlik belgesi ya da emekli olduğunu gösteren belge ya da yazının ibraz edilmesi gerekli harp veya vazife malulü olanlar şehit aileleri ve dul ve yetimlerin Kredi kullanım durumu göz önünde bulundurularak hak hak sahipliği belgesi alınması şartı aranıyor TOKİ Konut Ücretleri ve Ödeme Koşulları Ne Kadar Oldu?
TOKİ konutlarına başvuruda bulunarak belirli bir miktar para ödeyip yeni bir ev sahibi olmak isteyenler için ödeme koşulları netleşti. 240 ay vade oranı üzerinden sabit taksit ödeme garantisi ile yüzde 10 peşin ödenerek proje kapsamındaki evlere başvuruda bulunabilecek. Bu kapsamda TOKİ ev sahibi olmak isteyen tüm vatandaşlara faizsiz kredi kullanma fırsatı da sunuyor. Talep edilecek kredinin üst limiti bu yıl için azami 241 bin TL olarak belirlendi. Konut taksiti ödemelerine imza atılan tarihten sonraki ay başlıyor. Kapsamda sunulan evlerin fiyatları ise;
 • 1 + 1 daireler 113 bin TL'den başlıyor.
 • 2 + 1 daireler 134 bin 518 TL
 • 3 + 1 daireler ise 202 bin TL'den başlıyor
Düşük gelirli aileler için;
 • 2+1 evler 154 bin TL ile 172 bin TL arasında değişim gösterebilir
 • 3 + 1 daireler ise 202 bin TL ile 222 bin TL arasında tutarlarda satışı yapılıyor
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.