SON DAKİKA
Hava Durumu

Ethereum Merge nedir? Merge ne sağlayacak, ne zaman gerçekleşecek?

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2022 16:57
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2022 16:58
https://gazetebanka.com/
Ethereum Merge nedir? Merge ne sağlayacak, ne zaman gerçekleşecek?

Kripto para piyasalarının uzun zamandır merakla ve heyecanla beklediği Ethereum (ETH) Merge (Birleşme) tarihi giderek yaklaşıyor. Ethereum ağının Proof of Work (PoW/İş Kanıtı) mekanizmasından Proof of Stake (PoS/Hisse Kanıtı) mekanizmasına geçiş süreci eğer bir aksilik yaşanmazsa 19 Eylül 2022’de tamamlanacak.

Bu tarih, daha önce Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko tarafından gündeme getirilmiş ve Beiko tarafından önerilmişti. Sadece Ethereum ağında ve Ethereum fiyatında değil, genel olarak Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para piyasasında büyük bir etkiye sahip olması beklenen Merge nedir? ÇEVRE DOSTU YEŞİL AĞ GELİYOR! Ethereum ağında yıllar boyunca devam eden araştırmalar ve testlerden sonra Merge gerçekleşiyor. Ethereum’un konsensüs katmanını (PoS), yürütme katmanı (PoW -orijinal zincir-) ile birleştirecek olan ve zincirin PoW mekanizmasında durdurulacağı anlamına gelen bu güncelleme, Ethereum’un PoS konsensüsüne resmi geçişi anlamına geliyor. Ethereum geliştiricileri, Merge’ü daha verimli, daha kapsayıcı, daha çevre dostu ve sürdürülebilir olması için tasarladı. ETHEREUM DEFLASYONİST YAPIYA GEÇİYOR

Beklentilerin aksine Merge güncellemesi Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretlerini düşürmeyecek ancak ağdaki enerji kullanımı üzerine yaklaşık %99,5 oranda bir etki ile sürdürülebilirliğe çok ciddi bir katkı sağlayacak. Söz konusu birleşmenin ardından Ethereum ağındaki yıllık token ihracı da yaklaşık %90 oranda azalacak ve Ethereum enflasyon oranı da çok ciddi oranda azalacak.

EIP1559 protokolünün de katkısıyla ETH, böylece deflasyonist bir yapıya kavuşacak. Merge öncesinde PoW’da günlük 13 bin 500 ETH çıkarılırken, Merge sonrası PoS’ta günlük 1.700 Ethereum çıkarılacak. Uzmanlar, Merge’ün, Ethereum tarihinin “en karmaşık” değişikliği olduğunu ifade ediyor.

Merge sonrasında Ethereum ağı artık madencilere de ihtiyaç duymayacak ve ödeme yapmayacak. Yani birleşme sonrasında aktörlerde, madencilerden doğrulayıcılara doğru bir değişim gösterecek. Merge, Ethereum ağını ölçeklenebilir hale getirmek için gerçekleştirilecek olan 5 aşamadan ilki olacak. Söz konusu güncellemelerde Merge aşamasını Surge, Verge, Purge ve Splurge aşamaları takip edecek. ROPSTEN VE SEPOLIA’DA BAŞARI SAĞLANDI Resmi Ethereum blogunda yer alan bilgilere göre Merge, 2 genel test ağı olan Ropsten ve Sepolia’da başarıyla tamamlandı ve üçüncü ve son test ağı Goerli birleşmesinin de 6 – 12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Öte yandan ağdaki Bellatrix güncellemelerinin ise Eylül ayının başlarında dağıtılması bekleniyor. Daha sonrasında ise 2 haftalık da bir Merge dağıtımı olacak. Eğer her şey yolunda giderse Tim Beiko’nun da daha önceden önerdiği gibi Merge resmi geçişi 19 Eylül 2022 veya bu tarihe çok yakın bir tarihte olacak.

Ethereum ana ağı tamamen hazır hale geldiğinde “İşaret Zinciri” ile “Birleşme” gerçekleşecek ve iş kanıtı yerine hisse kanıtı kullanılan daha yeşil bir ağa geçiş sağlanacak. Ancak Merge aşaması bu geçiş sürecinin ilk aşaması olacak daha sonra diğer aşamalar teknik olarak takip edilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.