SON DAKİKA
Hava Durumu

Ethereum Kimin? ETH Kurucusu Kaç Yaşında?

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2022 18:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2022 18:28
https://gazetebanka.com/
Ethereum Kimin? ETH Kurucusu Kaç Yaşında?

Kripto para piyasalarında, piyasa değeri ile en büyük ikinci kripto para birimi konumunda bulunan Ethereum (ETH), şimdilerde ağdaki önemli güncelleştirme ve yükseltme adımları ile piyasa katılımcıları tarafından takip ediliyor. Bitcoin’den (BTC) sonraki en büyük kripto para birimi olan Ethereum’un, bir gün Bitcoin’in yerini alacağına inanan birçok kişi bulunuyor. Bu denli güçlü bir proje olmayı başaran Ethereum nasıl ortaya çıktı? Ethereum kimin, kurucusu kim? Ethereum Nedir?

Ethereum’un ilk tanıtımı, Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda, Ethereum’un kurucu lideri olarak görülen Vitalik Buterin tarafından yapıldı. Her ne kadar bir altcoin konumunda görülse ve “Lider Altcoin” olarak tanımlansa da Ethereum temelde Blockchain sisteminin gelişmesi ve bu teknolojinin daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan yenilikçi bir sistemdir. Piyasada, bu sistemin güç kaynağı olan Ether (ETH), kripto para birimi olarak işlem görmektedir. Ethereum sistemi, Bitcoin’in de bağlı olduğu blok zinciri üzerinde kullanıcıların yeni yazılımları oluşturmasına olanak tanır.

Bitcoin 2009 yılında ortaya çıktı ve Bitcoin’in ortaya çıkışı hem teknoloji alanında hem de finans alanında bir devrim yarattı. Bitcoin’in ortaya çıkışı ile kurulan kripto para piyasalarında 2. devrimi ise Ethereum yarattı. Ethereum, “ERC-20” kod sistemi ile birçok kripto para biriminin altyapısını oluşturan, merkezi olmayan ve açık kaynak kodlu bir blok zinciri olarak işlem görmektedir. Ethereum’un Ortaya Çıkışı Ethereum ilk kez 2013 yılında, kripto para araştırmacısı ve bilgisayar programcısı olan Vitalik Buterin tarafından önerilmiştir. 2014 yılında kitle fonlaması yöntemi ile internet üzerinden fon toplayan Ethereum, 30 Temmuz 2015’te, 11,9 milyon salan birime karşılık olacak şekilde “ön madencilik” yöntemi ile hayata geçirilmiştir.

Ancak 2016 yılında DAO projesinin çöküşü sonrasında Ethereum 2 farklı blok zincire bölünmüştür. Bu bölünmeden sonra oluşan yeni versiyon, günümüzde bilinen Ethereum (ETH) halini almıştır. Bu nedenle de Ethereum’un ortaya çıkış yılı 2016 olarak kabul edilir. Elde edilen bilgilere göre Vitalik Buterin, Ethereum’un ismini bilimkurgu romanlarından esinlenerek seçmiştir. Vitalik Buterin, “Ether” kelimesinin anlamını “Ether, evrene nüfuz eden ve ışığın hareket etmesini sağlayan teorik bir olgudur” sözleriyle açıklamıştır. Vitalik Buterin Kimdir, Kaç Yaşında?

Ethereum fikrini ve projesini ortaya atan ilk kişi olan Vitalik Buterin, 31 Ocak 1994’te (28 yaşında) Rusya’nın Kolomna şehrinde, bilgisayar bilimci Dmitry Buterin ve Natalia Ameline’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin göç etmesi üzerine 6 yaşına kadar Kanada’da yaşayan Buterin, henüz 3. sınıftayken üstün zekalı çocuklara özel eğitim veren bir sınıfa alındı. İlkokul yıllarında finans, teknoloji ve matematiğe ilgi duyan Buterin, daha sonra Toronto’da Abelard School isimli özel bir liseye gitti. Buterin 17 yaşındayken, ilk kez Bitcoin’i de babasından öğrendi. Vitalik Buterin Ethereum’dan Önce Ne Yapıyordu? Liseden sonra Waterloo Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlayan Buterin, bu yıllarda ileri düzey kurslar almaya başladı ve yine bu yıllarda kriptografi (şifreleme) uzmanı, “Tor” projesinin sahibi, “Kayıt Dışı Mesajlaşmanın” kurucusu Ian Goldberg’in asistanlığını yaptı. Buterin 2012’de, Uluslararası Bilişim Olimpiyatlarında derece elde etti. 2013 yılında ise Vitalik Buterin, Ethereum için Whitepaper yayınladı. 2014 yılında üniversiteyi bırakan Buterin, tam zamanlı olarak Ethereum için çalışmaya başladı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.