SON DAKİKA
Hava Durumu

Eskişehir tramvay ve otobüs 2022 güncel fiyatları! Eskişehir Eskart fiyatı ne kadar?

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2022 20:13
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2022 14:53
https://gazetebanka.com/
Eskişehir tramvay ve otobüs 2022 güncel fiyatları! Eskişehir Eskart fiyatı ne kadar?

Eskişehir'de toplu taşıma ücretlerine yönelik yeni zam haberi gündeme geldi. 20 Mart Pazartesi günü itibari ile geçerli olacak yenilenen yolcu taşıma fiyatları otobüs ve tramvaylarda geçerli oldu. Zamlı fiyatlar üzerinden toplu taşıma araçlarına ulaşım sağlanıyor.

Eskart ücretlerine yönelik artış yüzde 70 civarında yaşandı.

3 TL 50 kuruş olan toplu taşıma ücreti yeni düzenleme sonrasında uygulanan yüzde 70 oranındaki zam ile 6 TL'ye ulaştı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabı üzerinden konu üzerine net açıklamasını paylaştı. Yapılan paylaşımda toplu taşıma ücretlerine yönelik yeni rakamlar kamuoyu ile paylaşıldı. Eskart Artışı Neden Oldu?

Eskişehir'de toplu taşıma aracı olarak kullanılan tramvay ve otobüslere yönelik uygulanan zam sonrasında bu artışın nedenleri araştırılmaya başlandı. Eskart zammı sosyal medya hesabı üzerinden duyulduktan sonra geçerli olacağı tarihte netleşti. 20 Mart Pazar gününden itibaren tüm tramvay ve otobüs araçlarında geçerli olmaya başladı.

Toplu taşımada artan fiyatların nedeni olarak ulaşımda artan maliyetler gösterildi. Konu üzerine yapılan açıklamada ulaşımda temel gider olarak kabul edilen elektrik ve mazota büyük bir artış yaşandı. Personel giderleri ve parça teminatının yurtdışından yaşanması onarım ve bakım gibi pek çok kalemde maliyetler de büyük artış söz konusu.

Tüm bu süreç toplu taşıma fiyatlarındaki artışı tetikledi. Özellikle elektrik ve mazottaki olağandışı fiyat artışı yeni dönemde araçlara yönelik güncel tarifelerin uygulanmasını gerektirdi. Ulaştırma Koordinasyon Merkezi tarafından 16 Mart tarihinde yapılan toplantıda bu kararın alındığı ve fiyat artışına gidildiğide eklendi. Toplu Taşımada Yüzde 70 Oranında Zorunlu Artış Fiyatlarda yaşanan artış sonrasında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen açıklamada bulundu. Konuşmasında; "Tek bir yolcunun maliyetinin 15 TL'yi geçtiğini vurguladı. Ocak ayında mecburi olarak yapılan fiyat artışı süreçte mazota uygulanan yüzde 70'e yakın zam oranından kaynaklı olarak yolcu maliyetlerini aştı. Toplu taşıma faaliyetlerinin devam edebilmesi için acil olarak ÖTV ve KDV muafiyeti getirilmelidir" yorumunda bulundu. Eskart Güncel Ulaşım Ücretleri Ocak ayına bakıldığında yeni yıl başlangıcında Eskişehir'de toplu taşıma araçlarına yönelik tam kart tarifelerine yüzde 16.6 oranında zam uygulanmıştı. İndirimli kart tarifelerinde ise bu rakam yüzde 11.1 olmuştu.

UKOME tarafından alınan yeni kararlar doğrultusunda Eskart 3 TL'den 3.5 TL'ye çıkarılmıştı. İndirimli Eskart oranı ise 1 TL 80 kuruştan 2 TL'ye yükseltildi. Aradan geçen 3 aylık süreç sonunda 20 Mart tarihinde Eskişehir'de toplu taşıma araçlarına zam haberi duyuruldu. 3.50 kuruş olan Eskart ücreti 6 TL'ye çıkarıldı. 2 TL olan indirimli Eskart ücreti ise 3.5 TL'ye ulaştı.
  • Aktarmalarda kullanılan ücret 70 kuruş olarak netleştirildi.
  • Akıllı Eskart biniş fiyatı 6 TL, indirimli biniş fiyatı 3,5 TL
  • Minibüs ve dolmuş fiyatları 6 TL
  • Esbot seferleri şehir içi tur 15 TL, gondol turu 75 TL
  • Otopark ücreti ilk saat 4 TL, sonraki her saat 2 TL. İlk 30 dakika ücretsiz
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.