SON DAKİKA
Hava Durumu

Erken Emeklilikte Heyecan Verici Gelişmeler Yaşanıyor: SGK'ya Başvuran ve Bu Şartları Taşıyanlar Erken Emekli Olabilecek!

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2022 20:06
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2022 14:29
https://gazetebanka.com/
Erken Emeklilikte Heyecan Verici Gelişmeler Yaşanıyor: SGK'ya Başvuran ve Bu Şartları Taşıyanlar Erken Emekli Olabilecek!

Emekli adayları erken emeklilik sürecinde sigortalılık durumlarını ve prim şartlarını karşılamalarına bakılarak erken emekli olabiliyor. Özel şartlar karşılandığı anda yaş şartına bakılmaksızın erken emekli olunabilecek. O Gruba Erken Emeklilik Fırsatı! Bilinen şekliyle emeklilik süreci kişinin yaşı, işe başlangıcı, prim gün sayısı süreci belirlemede etkili oluyor. Pek çok kişi yaş şartına bakılmaksızın emekli olabilmenin yollarını arıyor. Bazı sebeplerden kaynaklı olarak erken emeklilik yaş şartına bakılmaksızın mümkün olabiliyor. Bu durumlar arasında doğum hakkı, hastalık süreci, askerlik durumu gibi nedenler olarak sıralanabilir. Erken emekli olabilmek için sigortalılık süresi, işe giriş zamanı ve prim ödemesi dikkate alınıyor. Emeklilik yaşı için ise daha erkene çekebilmek mümkündür. Doğum İzni Alan Anneler ve Askerlere Müjde!

Kadın çalışanlar çocukları üzerinden prim kazanabiliyor. Bu 3 çocuğa kadar borçlanma yoluyla gerçekleşiyor. 2160 gün yani 6 yıl fazladan kazanımı sağlıyor. Askere gidenler sigortalı olmadan önceki süreçlerinde askerlik dönemi için borçlanma yapabilirler. Sigorta giriş tarihi borçlanılan gün sayısına kadar geriye doğru çekilebilecek. Bu da en az 1 yaş öncesinde emekli olabilmeyi sağlayacak. Erken emeklilik sürecinde prim ödemeleri de fayda sağlıyor. 10 yıllık primi dolduranlar 3600 gün üzerinden emekli olabilecek. Engele Sahip Olanlar Erken Emekli Olacak!

Erken emeklilikte belirli kriterlerden kaynaklı olarak kadın ve erkeklere tanınan haklar sağlık sebebiyle de değerlendirilebilir. Bunun için çalışma kabiliyeti sergileyecek yeterli gücü bulamayanlar %60 oranında malulen emekli olanlar süreci değerlendirebilecek.

Engelli olup %40 engeli bulunanlar yaş şartına bakmadan 15 yıl ve 3600 gün üzerinden işe giriş tarihi de ön planda tutularak emekli olabilecek. Yıpratıcı Mesleklere Erken Emeklilik Müjdesi! Belirli meslek grubunda olanlara erken emeklilik fırsatı tanınıyor. Özellikle yıpratıcı meslek dallarında bulunanlara tanınan bu hak sigortalılık süresi üzerinden dikkate alınacak. Ağır işte çalışanlar özellikle madenciler için sunulan bu fırsat erken emeklilik fırsatı sağlıyor. Engelli çocuğu olanlarda erken emeklilikten yararlanabilecek. 1 Ekim 2008 yılı öncesinde prim ödemelerinin dörtte biri hesap edilerek toplam prime eklenecek. Bu rakamda da yaştan düşülebilecek.

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.