SON DAKİKA
Hava Durumu

Erken Emekli Olmanın Yolları Açıldı: Fark Edilmeyen Detay ile Herkes Erken Emekli Olabilir!

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2022 23:06
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2022 16:30
https://gazetebanka.com/
Erken Emekli Olmanın Yolları Açıldı: Fark Edilmeyen Detay ile Herkes Erken Emekli Olabilir!

Onlarca SSK, Bağ-kur'lu çalışan emeklilik süreci için gün sayıyor. Erken emekli olabilmek için belirli şartları karşılayanlar kısa sürede bu isteğine kavuşuyor. Pek çok kişinin farkında olmadığı detaylar arasında malulen emeklilik süreci yer alıyor. Sağlık raporu ile yapılacak başvurular sayesinde daha hızlı emekli olunabiliyor. Malulen Emeklilik ile Erken Emekli Olunabilir!
Malulen emeklilik sürecinde aranan ilk şart kişi çalışma yaşantısında %60 oranında kayıp oranı yaşamalıdır. Bu sağlık kurulu raporu ile ancak tespit edilir. Raporun alınabilmesi için öncelikle yaşanılan il ya da ilçedeki SGK kurumuna başvuruda bulunmalıdır. Ardından yapılan yönlendirme ile hastaneye sevk edilmelidir. Bu şekilde yapılacak başvurular kabul edilir. Kimler Malulen Emekli Sayılır?
Malulen emekli olabilmek için başvuruda belirli şartlar aranıyor. %60 oranında kusurluluk raporu ile en az 1800 gün prim ödemesi yapılması gerekiyor. Malüllük aylığı alabilmek için bu şartların yerine getirilmesi önemlidir. Sosyal güvenlik kurumuna yapılacak başvuru öncesinde kişinin en az 5 yıllık ödenmiş primi bulunmalıdır. Başvurular ancak bu şekilde kabul edilir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM Malulen Emeklilik ve Engellilik Kavramları Karıştırılmamalıdır!


Malulen emeklilik süreci ile engelli malulü arasında fark bulunur. Bu hesaplamaya göre malul durumda bulunan bir kişi engelli olarak kabul edilir ve bu kişinin en az %60 çalışma kaybı olması yeterlidir. Kişinin malul olabilmesi için bu oranın %40 olması yeterlidir. Ancak her %40 engeli bulunan kişi malul aylığı alma hakkı kazanmayabilir. Bunun nedeni çalışma gücündeki kayıp %60 oranını bulamayabilir. Borçlanma Yoluyla 5 Yıllık Prim ile Erken Emeklilik Fırsatı…
Malulen emeklilik süreci borçlanma yolu ile de başlatılabilir. Süreçte 1800 prim borcu bulunan kişinin eksik kalan süreyi borçlanarak ödemesi sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlatılan sevk işlemi ile aylık alım süreci başlatılabilir. Özellikle çalışma gücünde yaşanan kayıp sonrasında sigortalı konumda bulunan kişinin sağlık raporu üzerinde “başka birinin sürekli bakımına muhtaçtır” imgesinin yer alması malulen emeklilik sürecinde yeterlidir. Böyle bir durumda kişiden istenen 10 yıllık sigortalı koşulu ortadan kalkar.

ÖNEMLİ HABER BAŞLIKLARI

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.