SON DAKİKA
Hava Durumu

Erken emekli olmak isteyenler bu tarihe dikkat etmeli! SGK'dan erken emeklilik duyurusu

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2022 20:47
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2022 18:39
https://gazetebanka.com/
Erken emekli olmak isteyenler bu tarihe dikkat etmeli! SGK'dan erken emeklilik duyurusu

Tüm çalışanların en büyük hayallerinden biri olan emeklilik, vatandaşların gelecekteki günlerini garantiye almak için tercih ediliyor. Bu dönemde emekli olabilmek için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu kriterlerin başında da çalışan kişinin belirli bir yaşı doldurması ve prim gün sayısını tamamlaması çok büyük önem taşıyor. Dolayısıyla bu iki kriteri yerine getirmeden emeklilik hayallerine ulaşmak mümkün olamıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan bazı değişiklikler sonucunda çalışanlara erken emeklilik fırsatı doğdu. Erken emekli olmak isteyenler için SGK tarafından yapılan duyurular büyük önem taşıyor. Mevzuatta yapılan değişiklikler sonucunda 1999 yılı öncesinde SGK girişi olanlar erken emekli olma fırsatından yararlanabiliyor. Hayalinde erken emekli olmak ve sevdiklerine zaman ayırmak olanların başvurabileceği emeklilik koşulları merak ediliyor. 1999 Yılından Önce Sigortalılarda Erken Emeklilik

SGK’da yapılan mevzuat değişikliği akabinde erken emeklilik koşulları da vatandaşlara duyurulmaya başlandı. Bu kapsamda SGK bünyesinde 1999 yılı ve öncesinde sigorta yaptırmış olan kişiler erken emekli olabilir. SGK’dan gelen son bilgilere göre 1999 yılından önce sigortaya giriş yaptırmış çalışanlar 3600 prim gün sayısını doldurarak emekli olabiliyor. Bu kapsamda 9 Eylül 1999 tarihi erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için çok kritik bir tarih olarak karşımıza çıkıyor. SGK mevzuatında yapılan değişiklikler erken emekli olmak isteyenler tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor. 3600 Günden Emeklilik Koşulları Eğer sigortalı çalışan 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigorta girişi yaptırmışsa ve bu kişilerin 15 yıllık hizmet süreleri mevcutsa erken emekli olma hayallerini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca erken emekli olmak isteyenlerden 3600 prim gün sayılarını da doldurmuş olmaları isteniyor. Böylelikle 4A, 4B veya 4C kapsamında tüm sigorta kollarında çalışanlar 3600 prim günü doldurduktan sonra emekliliğe ayrılabiliyor.

Sigortalının hangi kurumda olduğunun bir önemi olmadan erken emekli olma fırsatları sürüyor. Yapılan son düzenlemelere göre erken emekli olmak isteyen kadınların 54, erkeklerin ise 55 yaş şartını doldurmalarına dikkat ediliyor. Bu koşulları taşıyan sigortalı çalışanlar, 3600 prim gününden erken emekli olma hayallerini gerçekleştirebiliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.