SON DAKİKA
Hava Durumu

EPDK kış öncesi enerji fiyatlarında son hamlesini yaptı: Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması 6 ay uzatıldı!

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 16:42
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 16:42
https://gazetebanka.com/
EPDK kış öncesi enerji fiyatlarında son hamlesini yaptı: Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması 6 ay uzatıldı!

EPDK kış dönemi öncesi enerji fiyatlarına yönelik yeni bir karar aldı. Alınan bu yeni karar ile süreçte tüketicinin yükselen maliyetlerden olumsuz olarak etkilenmesini önlemek isteniyor.

Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizmasına yönelik yapılan uygulama için 6 ay daha uzatma kararı alınmış olundu. Bu karar doğrultusunda yeni fiyatlar doğalgaz santralleri için 4.500 TL, yenilenebilir kaynaklar için 1.540 TL, kömür santralleri için 2.050 TL, ithal kömür santralleri için ise 2.750 TL olarak belirlendi. “6 AYLIK DENEME BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ! Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yükselen maliyetlerden kaynaklı olarak elektrik üreten santrallere yönelik oluşan açığın bir kısmına düşük maliyetli enerji üreten santrallerden karşılama kararını ilk kez uyguladı. Karar EPDK aracılığı ile yazılı bir şekilde kamuoyuna duyuruldu.

EPDK başkanı konu üzerine şu açıklamada bulundu: “Şu anda uygulanan ilk 6 aylık denemeden herhangi bir santral kapanmadı ve arzda güvenliğe yönelik sıkıntılar oluşmadı. Süreçte tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Serbest piyasa yapısını korumak için içinde bulunduğumuz dönemin doğasına uygun önlemler almayı sürdüreceğiz. Yükselen hammadde fiyatları nedeniyle yükselen maliyetlerde elektrik üreten santrallerin kapanması Türkiye'nin arz güvenliğini zor durumda bırakabilir” yorumunda bulundu. “DENGEYİ GÖZETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ!”

Alınan kararın süreçte tüketiciler için maliyet yükünün artmasına ya da olası kesintilere karşı da bir önlem olabileceği düşünülüyor. EPDK başkanı Mustafa Yılmaz konu üzerine: “Buna izin veremeyiz. Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması ile piyasalardaki dengeyi gözetmeyi sürdüreceğiz” dedi. FARK HAVUZDA TOPLANACAK! EPDK tarafından alınan bu kararın Azami Uzlaştırma Fiyatlarına etkisi ise şu şekilde oldu: Doğalgaz santrallerinde 4.500 TL, yerli kömür santrallerinde 2.050 TL, yenilenebilir kaynaklarda 1.540 TL, kömür santrallerinde ise 2.750 TL olarak belirlenmiş oldu. Serbest piyasada oluşan rakamlar ile Azami Uzlaştırma Fiyatları arasında oluşan fark destekleme bedeli olarak düşünülüp havuzda toplanacak. Havuzun içerisinde oluşan gelir ile düzenleme içerisinde bulunan tüm tüketicilerin elektrik tüketimine yönelik kullanılacaktır. Burada hedef tüketicilerin piyasada oluşan artışlardan dolayı korunmasını önlemektir, denildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.