SON DAKİKA
Hava Durumu

Engelli ÖTV İndirimi Şartları Nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2022 06:13
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2022 01:17
https://gazetebanka.com/
Engelli ÖTV İndirimi Şartları Nelerdir?

Engelli ÖTV indirimi araç satın almak isteyen engelli vatandaşları ÖTV masrafından muaf tutmaktadır. Engelli araç indimi yüzde kaç olduğu konusunda kesin bir yanıt verilememektedir. İndirim oranı ise kişinin engel durumu ve engellilik oranına göre değişmektedir. Yüzde 90’ın üzerinde engel durumu olan kişiler, engelin sebebi ne olursa olsun bu imkandan faydalanabilmektedir.

5 yıl içerisinde bir kez kullanılan bu indirimden yararlanabilmek için sağlık kuruluşlarından rapor alınması gerekiyor. Binek otomobil, panelvan, kamyonet gibi araçlar için indirim kullanılabilir. İndirim ile satın alınan araçların kullanıldıktan bir süre sonra satılması durumunda ÖTV tutarının Maliye’ye ödenmesi gerekmektedir. Araçlarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir? Engelli araç alım şartları belirli özellikler etrafında şekillenir. Satın alınmak istenen araçların 1600 santimetreküp ya da altında motor silindir hacmi olmalıdır. Araç listesi için Türk Gümrük Tarife Cetveli’nin 87.03 tarife pozisyonunda yer alan araçlar incelenebilir. Belirtilen motor hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pikap, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon araçlar, indirim uygulanabilen araçlar arasındadır. Eşya taşımaya mahsus araç satın almak isteyenler ise 2800 santimetreküp ya da altındaki motor silindir hacmine sahip olan araçları tercih etmelidir. Panelvan, kamyonet, pikap gibi 87.04 tarife pozisyonunda yer alan araçlar satın alınabilir. Motosiklet satın almak isteyenler de indirim kullanabilmektedir.

Yüzde 90 ya da üzerinde engellilik oranına sahip olanlar için engel durumu fark yaratmamaktadır. Bu oranda engeli olan herkes ÖTV indiriminden yararlanabilir. Yüzde 90’ın altında engellik derecesi olanlarda ise bazı engel durumları için indirim hakkı tanınmamaktadır. İşitme engelliler, görme engelliler, böbrek rahatsızlığı olanlar, kalp nakli ya da rahatsızlığı olanlar ve zihinsel engelliler, yüzde 90’ın altında bir engellilik oranına sahipse, indirimden yararlanamamaktadır.

Manuel vites ya da otomatik vites fark etmeksizin araç alımı gerçekleştirilebilir. Manuel vites araçlarda, engellinin aracı rahat bir şekilde kullanabilmesi için çeşitli tadilatların yapılması istenebilmektedir. Otomatik vites de özel araç olarak sayıldığından, herhangi bir düzenleme yapılmasına gerek kalmadan indirimden faydalanmak mümkündür.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.