SON DAKİKA
Hava Durumu

Engelli araç indirimi ne kadar? Engellilere yüzde kaç indirim veriliyor?

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2022 02:56
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2022 16:59
https://gazetebanka.com/
Engelli araç indirimi ne kadar? Engellilere yüzde kaç indirim veriliyor?

Engelli araç indirimi şartları taşınmasıyla devlet, hem engelli bireylere hem de engelli bireylerin yakınlarına ÖTV indirimi sağlamaktadır. Çevre kirliliği vergisi olarak adlandırılan Özel Tüketim Vergisi, alınacak aracın motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen araçlar için engelli bireylerden alınmamaktadır. Özel Tüketim Vergisi muafiyetinden yararlanmak için kişinin en az % 40 engelli raporuna sahip olması gerekmektedir.

Engelli araç indirimi hesaplama işlemlerinden engelli kişinin engel raporu % 90’ın üzerindeyse, yeni alınacak aracın kullanım hakkı kişinin 3.derece akrabalarına kadar verilebilmektedir. Yine aynı hak, ortopedik engeli bulunan kişiler için de geçerli olmaktadır. Engel raporu % 40 ile % 90 aralığında olan kişiler, ÖTV indiriminin bir kısmından yararlanabilir.  Araç Alımlarında Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır?
Engelli bireylerin sıfır araç alımlarında, her araç için uygulanan engelli indirimi farklı olmaktadır. Yani aracın orijinal fiyatı üzerinden indirim uygulanır. Sıfır engelli araç fiyatları oluşturulurken aşağıdaki işlemler baz alınır.
  • KDV İndirimi: Engelli araç alımlarında uygulanan indirimlerden biri KDV indirimi, olmaktadır. % 18 olarak uygulanan KDV oranı, engelli bireylerin araç alımlarında, % 15.24 oranına düşürülmektedir. 
  • ÖTV İndirimi: Normal araç alımlarından Özel Tüketim Vergisi % 45 oranında uygulanmaktadır. Ancak engelli bir bireyin araç alımında bu oran % 26.3’e düşürülür. Bu da verginin hemen hemen yarısından muaf olunmasını sağlar. 
KDV ve ÖTV üzerinden yapılan indirimler sayesinde, engelli bir bireyin araç alım fiyatı, aracın normal fiyatının % 30’u ile % 32’si arasında düşüş göstermektedir.  Yani normal satış fiyatı 500 bin TL olan bir aracın fiyatı, engelli bir birey tarafından satın alınmak istendiğinde, yapılan engelli indirimi sayesinde ortalama olarak 345 TL’ye denk gelmektedir. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.