SON DAKİKA
Hava Durumu

Enflasyonun etkisini azaltmak için market ürünlerinde fiyat sabitlendi: 100 ürünün fiyat etiketi yıl sonuna kadar güncellenecek

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2022 00:29
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2022 15:12
https://gazetebanka.com/
Enflasyonun etkisini azaltmak için market ürünlerinde fiyat sabitlendi: 100 ürünün fiyat etiketi yıl sonuna kadar güncellenecek

Uluslararası enflasyon rakamları ülkelerin aldığı önlemleri ilginç hale getiriyor. Fransa'da bir market enflasyona karşı etiket fiyatını dondurma girişiminde bulundu. Enflasyonla mücadele kapsamında markette satışı yapılan ürünler tek fiyattan vatandaşla buluşacak. YIL SONUNA KADAR HAZIRLIKLAR TAMAMLANACAK! Fransa'da popüler bir markette gıda, sağlık ve giyim ürünleri kategorisinde 100 ürün için sabit fiyat uygulaması getiriliyor. 30 Kasım'a kadar sayılı ürünlerde dondurma işlemi tamamlanacağı söyleniyor. Yüksek enflasyon karşısında fiyatlarda düşürme kararı alması bu girişimleri gitgide çoğalttı. FRANSA ENFLASYONDA 40 YILIN ZİRVESİNDE! Fransa'da yıllık enflasyon oranı son 40 yılın en zirve rakamlarına ulaştı. Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırma Enstitüsü verisine göre Haziran ayında %5.8 olan enflasyon Temmuzda 6.1'e kadar yükseldi. DAHA ÖNCEDEN DENENMİŞ BİR SİTEM!

Fransa'da perakende marketin yapacağı bu hamle yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak. Bunun yanı sıra yine farklı bir markette de en çok satışı yapılan 120 ürün tespit edildi. Geçtiğimiz ay sonuna kadar ürünlerin tek fiyat üzerinden satışı yapılması kararı alınmıştı. 2022 Mayıs ayında alınan karar Ağustos ayına girildiği andan itibaren yürürlükten kaldırıldı. Mayıs ayında alınmış bu karar Fransa Cumhurbaşkanının yükselen fiyatları durdurmak için iş dünyasına yönelik yaptığı baskılar sonucunda ele alınmıştı. TÜRKİYEDE DE 20 ÜRÜN GRUBU ÜZERİNDE KONUŞULMUŞTU! Benzeyen bir durum Türkiye'de de gündeme getirilmişti. 2022 Nisan ayında enflasyonla mücadele kapsamında baklagil, un, yağ, şeker, temizlik maddeleri ve bebek bezi gibi belirli ürünlerde yıl sonuna kadar fiyat sabitlemesi konuşulmaya başlandı. Fikir olarak sunulan ve enflasyonla mücadelede bir adım olarak görülecek bu sistem dar gelirli aileler için 20 farklı üründe sabit fiyat uygulamasını esas alıyordu.

Sistemin uygulanabilmesi vatandaşların sıklıkla tükettiği ürünler üzerinde yapılması planlanıyordu ancak henüz konu fikir olarak bulunuyor. “EN ETKİLİ YOL ÜRETİM PLANLAMASI” Profesör Doktor Sefer Şener enflasyonla mücadele için en etkili yol üretim planlamasıdır, dedi. Şener: “Üretim için verilecek teşvikler ilerleyen aşamalarda enflasyonda iyileşmeleri beraberinde getirebilir. Para politikası yoluyla enflasyonla mücadele edilebilir ya da maliye politikalarda değişiklik yapılabilir.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.