SON DAKİKA
Hava Durumu

Endonezya sürdürülebilir okyanus ekonomisi için girişim başlattı

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2022 14:17
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2022 14:17
https://gazetebanka.com/
Endonezya sürdürülebilir okyanus ekonomisi için girişim başlattı

Endonezya hükümeti, Pazartesi günü Dünya Ekonomik Forumu ile birlikte okyanus ekonomisinin uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için yenilikçi bir kamu-özel girişimi olan Ocean 20'yi (O20) başlattı.

G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesinde bir dizi üst düzey diyalog sırasında Bali'de başlatılan O20, G20'nin resmi Katılım Grubu olarak öneriliyor. G20 BAŞKANLIĞINI DEVREDECEK
Endonezya şu anda 1 Aralık'ta Hindistan'a devretmeden önce G20 Başkanlığını elinde tutuyor.

G20, dünya kıyılarının yüzde 45'ini, küresel karbon emisyonlarının yüzde 80'ini ve küresel ticaretin yüzde 75'ini temsil ettiğinden, okyanusun değerini eski haline getirmek ve okyanus ekonomisinin uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak, birçoğunun ele alınması için kritik bir fırsatı temsil ediyor. ekonomik büyümeyi, istihdamı ve inovasyonu teşvik etmek de dahil olmak üzere G20 gündeminde belirtilen öncelikler.

Boston Consulting Group ile ortaklaşa yayınlanan yeni bir Dünya Ekonomik Forumu çalışması olan 'Okyanusta Sürdürülebilirlik İşletmeler İçin Ne İfade Ediyor', işletmelerin ve G20'nin okyanus sürdürülebilirliğini hızlandırmaya yardımcı olması durumunda mümkün olan olumlu değişim ve büyümenin altını çiziyor.

Hem karşılaşılan zorlukları hem de işletmelerin okyanus sağlığına dönüştürücü bir katkıda bulunabileceği alanları özetliyor, bu da karşılığında kendi uzun vadeli yaşayabilirliklerini ve refahlarını geri besliyor.

"Tüm topluluklardaki insanlara hizmet eden ve onları koruyan ve bizi iklim krizinin en kötü etkilerine karşı tampon rolünde güçlü olan gerçekten gelişen bir okyanus için, bugün okyanusun karşı karşıya olduğu en büyük zorluklarla başa çıkmak için tüm paydaşların bir araya gelmesine ihtiyacımız var" dedi. Klaus Schwab, Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. SÜRDÜRÜLEBİLİR OKYANUS EKONOMİSİ
Çalışmada gün ışığına çıkarılan önemli bir zorluk, etkisiz yönetimin gerçekten sürdürülebilir bir okyanus ekonomisinin ilerlemesine felç edici bir engel teşkil etmesidir.

Bu zorluğun ele alınmasının, okyanus sağlığındaki mevcut düşüşü durdurmak ve tersine çevirmek için okyanus yönetimine acilen entegre ve bütünsel bir yaklaşım gerektirdiğini kabul eder.

Ocean 20, diğerlerinin yanı sıra bu açığı kapatmaya yardımcı olmak için yaratılıyor.

Schwab, "Okyanus 20 aracılığıyla G20 hükümetlerini, işletmeleri ve diğer paydaşları sağlıklı bir okyanus için taahhütte bulunmak ve harekete geçmek üzere bir araya getiren bir gündemin yönlendirilmesine yardımcı oluyoruz." dedi.

"Endonezya, Ocean 20'yi başlatmaktan gurur duyuyor. Bu, okyanusları koruma ve sürdürülebilir bir okyanus ekonomisi inşa etme taahhüdümüzün bir parçasıdır. Tüm G20 liderlerini, gerekli araç ve kaynakları tahsis etmek de dahil olmak üzere, bu kritik çabalara aktif olarak katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, gelecek nesiller için sağlıklı bir gezegeni ve okyanusları sürdürmek" dedi.

O20, sağlıklı bir okyanus için hırsı taahhüt ve eyleme dönüştürmek için liderleri özel çalışma gruplarına dahil edecek.

Mavi karbon ve mavi gıdadan hızlı finansmana, okyanus sağlığına kadar sürdürülebilir okyanus ekonomisi büyümesinin kilit alanlarına odaklanmaya, plastik kirliliği ve iklim değişikliği sorunlarını ele almaya ve enerji geçişi fırsatlarını kucaklamaya devam edecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.