SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Yeni Haber: Bu Yöntemle Erken Emekli Olunabilecek!

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2022 18:14
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2022 16:07
https://gazetebanka.com/
Emeklilikte Yaşa Takılanlara Yeni Haber: Bu Yöntemle Erken Emekli Olunabilecek!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; 3600 ek göstergesini yönelik sorunların ay sonunda tamamen bitmiş olacağını ve yeni düzenlemenin açıklanacağını bildirmişti. Ardından emeklilikte yaşa takılanlar konusu üzerine çalışmaların başlayacağı duyurulmuştu. Süreçte yeni bir gelişme yaşandı. Emeklilikte yaşa takılma problemi ile karşılaşanların iki farklı seçenek ile anında emekli olabilecekleri bir fırsat sunuldu.

3600 ek gösterge çalışmaları tamamlandıktan sonra EYT'liler için yeni bir düzenleme yapılmaya başlanacak. Ancak öncesinde farklı formüllerle emeklilikte yaşa takılma süreci daha olumlu hale çevrilebilecek. Kadınlarda 7.200 erkeklerde ise 9.000 prim günü üzerinden hemen emekli olunabilecek. EYT Şartları Nelerdir?

EYT'de yaşa takılanlar için ortaya konulan ilk formül erkeklerin 9 gün prim yani 25 yılı tamamlaması, kadınların ise 7200 prim yani 20 yılı tamamlaması yeterli olacak. Şartlar karşılandığında anında emekli olunabilecek. Bunun yanı sıra borçlanma yolu ile emekli olabilmenin yolu açılıyor. Borçlanma Yoluyla Emekli Olmak Mümkün! Kadınlar doğum yoluyla erkekler ise askerlik borçlanması yoluyla eksik prim günlerini tamamlayarak erken emekli olabilecek. Burada önemli olan 1990 yılı öncesi sigortalı olmak. Erkekler için 1998 Eylül öncesinde sigortalı olup askerlik borçlanması yaparak işe başlamış olması gerekiyor. Staj nedeniyle yaşanan bu eksiklikte eğer 9 Eylül 1999 yılı öncesinde stajını tamamlamış ancak daha sonraki yıllarda çalışma hayatına başlamışsa EYT kapsamında fırsattan yararlanabilecek. Emeklilikte Kesintili EYT Modeli Erken yaşta emeklilik esnaflar için biraz daha farklı olacak. 4 Ekim 2000 yılı öncesinde vergi kaydı bulunup Bağkur kaydı olmayan esnafların geriye dönük borçlarını ödedikleri takdirde emekli olabilmeleri mümkün olacak.

Sistem olarak ise Avrupa ülkelerinde kullanılan kesintili emeklilik modeli uygulanıyor. Her yıl aylıktan belirli bir miktar kesilerek beklenen süre tamamlandığında kesinti kaldırılıyor. Bu formülün net bir şekilde uygulanıp uygulanmayacağı hakkında henüz açıklanma yapılmadı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.