SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber geldi: Kadınlar 50, erkekler 55 yaşında erken emekli olabilecek

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2022 18:03
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2022 13:52
https://gazetebanka.com/
Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber geldi: Kadınlar 50, erkekler 55 yaşında erken emekli olabilecek

Erken emeklilik yasa tasarısında çalışmalar devam ediyor. Ortaya konan pek çok formül emeklilikte yaşa takılmadan sürecin daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayacak.

Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber geldi: Kadınlar 50, erkekler 55 yaşında erken emekli olabilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından EYT üzerine yapılan çalışmaların yıl sonunda biteceği ve Ocak ayında meclise sunulacağı bildirildi. EYT Çalışmalarında Sona Gelindi!
Milyonlarca emekli adayı EYT yasa tasarısının yürürlüğe gireceği tarihi merak ediyor. 3600 ek gösterge çalışmaları ve asgari ücrete yönelik artış gerçekleştikten sonra sırada sözleşmeli memur kadro problemi ve EYT düzenlemesi yer alıyordu. Kamuda sözleşmeli olarak çalışanlara yönelik hazırlanan tasarı Ekim ayında tamamlanacak ve meclise sunulacak. Bu nedenle bir sonraki aşamada ele alınacak EYT'nin hazırlık süreci de Aralık ayında en geç tamamlanmış olacak.

Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber geldi: Kadınlar 50, erkekler 55 yaşında erken emekli olabilecek ETY Ne Zaman Çıkacak?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: “EYT kapsamında özel bir çalışma grubu oluşturduk” dediği konuşmasına şu şekilde devam etti. “Süreçte Hazine ve Maliye Bakanlığı da yer alacak. Kapsamda en uygun formülü vatandaşa sunabilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yıl sonuna doğru tamamlanacak çalışmalar Ocak ayında meclise sunulacak” diyerek ekledi. O Tarihten Önce Sigortası Bulunan Kazançlı Çıkıyor!
Öte yandan konuşulan konular arasında sözleşmeli personellerin durumu da ele alındı. Bakan: “Çalışmalarımız tamamlanıyor. Sendikalara talebimizi ileteceğiz” dedi. Özellikle 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalılığı başlayanlar için özel bir formül düşünülüyor. Bu kapsamda kısmi emeklilik formülü daha çok gündemde yerini alıyor. 3600 prim günü üzerinden 10 yılı dolduran sigortalı erkekler 55, kadınlar 50 yaşını dolduğunda kısmi emeklilikten yararlanma hakkı kazanacak.

Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber geldi: Kadınlar 50, erkekler 55 yaşında erken emekli olabilecek Kadınlar 8 Yıl Daha Erken Emekli Olabilecek!
Klasik emeklilik sürecinde kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olabiliyordu. EYT yasa tasarısı ile kısmi emeklilik formülü kullanılırsa 3600 prim günü üzerinden kadınlar 50, erkekler ise 55 yaşında emekli olabilecek. Bu durum kadınlar için 8 yıl daha erken emekli olabilmek, erkekler için ise 5 yılda erken emekli olabilmek anlamına geliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.