SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklilik Yaşı Düşürülecek! Erken Emeklilikte Büyük Fırsat! 8 Yıl Daha Erken Emekli Olunabilecek

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2022 18:45
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2022 15:47
https://gazetebanka.com/
Emeklilik Yaşı Düşürülecek! Erken Emeklilikte Büyük Fırsat! 8 Yıl Daha Erken Emekli Olunabilecek

Emeklilik hayali kuran çalışanlar için erken emeklilik kapısı açılıyor. Hem yüksek maaş alabilmek hem de erken emekli olabilmek mümkün olacak. Belirli yıllar erken emeklilikte büyük fırsat sağlayacak. O yıllarda çalışma yaşantısına başlamış olanlar yaşa takılmadan emeklilik fırsatını yakalayacak. Uygulanacak bu püf noktalar ile 8 yıl daha erken emekli olunabilecek. 2000 yılı öncesi ve sonrası ile 2008 öncesi ve sonrasına dikkat etmek gerekecek. Kadınlara Doğum Borçlanması Ayrıcalığı!
GSS sigorta kanununa göre 2008 yılından sonra işe giren bir kadın çalışan, doğum borçlanması hakkını kullanarak erken emekli olabiliyor. SSK ya da Bağ-kur aracılığı ile çalışmasını sürdüren kadınlar iki çocuk için doğum borçlanma hakkını kullanabiliyor. Kapsamda 4A ve 4B statüsündekiler yararlanırken kanun genişletildi. 4C Emekli sandığı statüsünde çalışanlarda bu fırsattan yararlanabilecek. Doğum borçlanması ile emekli olabilme sürecinde çocuk sayısı son düzenlemeye göre 3’e yükseltildi. Doğum ve Staj Süreleri Borçlanarak Erken Emekli Olunacak!
Doğum yapan annelerin erken emekliliği için yeni teklif gündemde. Bir kadın doğum yaptıktan sonra sigortalı çalışmaya başlamışsa ve staj sigortası bulunuyorsa bu fırsattan yararlanabilecek. Staj nedeniyle öğrencilik döneminde kısa vadeli sigorta girişi yapmış olan kişiyi kapsayacak. Kişi uzun vadeli sigorta girişi yapmadan önce çocukları doğmuşsa bu çocuklar üzerinden doğum borçlanması uygulayabilecek. Yeni Tasarı Bakanlığın Gündeminde!
Erkekler askerlik dönemleri için borçlanmada bulunabiliyor. Sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce askerlik görevini yerine getirmişlerse bu haktan faydalanabiliyorlar. Bu sürecin aynısını kadınlar da talep ediyor. Doğum borçlanmasında askerlik borçlanmasındaki gibi geniş haklar talep edilebiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin iletilen konuyu değerlendirdi. Bilgin bu konu üzerine yasal bir düzenleme yapacağız, diyerek müjdeyi verdi. Tasarı Kabul Edilirse Erken Emeklilik Yolu Genişleyecek!
Bakanın da gündeminde olan bu konu tasarı olarak kalmaz ve yürürlüğe geçerse kadınlar için erken emeklilik sağlanacak. Staj sigortasından da yararlanabilen bir kadın doğum borçlanması sayesinde eksik prim günlerini ödeyebilecek. 2008 Yılı öncesinde işe başlamış olanlar daha avantajlı kabul ediliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.