SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklilik öncesi SGK'dan 8.000 TL ek ödenek fırsatı!

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2022 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2022 11:11
https://gazetebanka.com/
Emeklilik öncesi SGK'dan 8.000 TL ek ödenek fırsatı!

SGK bünyesinde çalışanların en büyük hayali emekli olmak. Yıllar süren çalışma hayatlarının ardından, emeklerinin karşılığı olarak alacakları emekli aylıklarını alabilmeyi tabiri caizse iple çekiyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde çalıştıkları süre boyunca emekli olabilmek için ödedikleri primler, emeklilik hakkı kazandıktan sonra bu kişiler emekli aylığı olarak geri dönüyor.

Emekli olmaya hak kazanmak için yerine getirilmesi gereken tek koşul bu değil. SGK bünyesinde emekli olmak için prim gün sayısını doldurmanın yanında dahil oldukları mevzuatta belirtilen hizmet süresini ve yaşı da doldurmak gerekmektedir. Emekli olmaya hak kazanmak için bu 3 koşul mutlaka yerine getirilmelidir. SGK'dan Emeklilik Başvurusu Yapanlara Müjde! 8000 TL Ek Ödenek Kabul Edildi!


SGK’ya bağlı olarak emekli olmak için hizmet süresi, prim ödemelerini ve belirtilen yaşı doldurduktan sonra gerekli evrakları toplamak ve bunları en yakın SGK müdürlüğüne teslim etmek gerekiyor. Ancak emekliliğe hak kazananların, emeklilik ile ilgili belgelerini SGK’ya teslim eder etmez aylıklarını alması maalesef mümkün olmuyor. Her geçen gün daha fazla kişi emekli olabilmek aynı yollardan geçiyor. Bu da emekli olmak için sırada bekleyen vatandaşların her geçen gün artması anlamına geliyor.

Emekli olmak için başvurunun yapılması ve başvurunun kabul edilip emekli aylığının bağlanması arasındaki süre bazen çok uzun olabiliyor. Hem kurumun yapılan başvurular sebebiyle çok yoğun olması hem de yapılan başvuruların prim ödemeleri, yaş ve hizmet süreleri dikkate alınarak hak edilen emekli aylıklarının tek tek hesaplanıyor olması bu sürenin bu kadar uzun olmasına sebebiyet veriyor. Bu durum, emekli olma şartını yerine getirmek için işinden ayrılan vatandaşın uzun süreler boyunca geliri olmadan kalması ve ekonomik olarak mağdur olmasına sebebiyet verebiliyor. Ancak SGK bu mağduriyete artık bir son veriyor ve emeklilik başvurusu yapan vatandaşa alacağı emeklilik aylığına göre 8.447 TL’ye varan toplu nakit para ödemesi yapmaktadır.

Emeklilik aylığının başlangıç tarihi olarak SGK’ya başvuru yapılan tarih esas alınıyor. Dolayısıyla emeklilik başvurusu ile aylığın ödenmeye başlanması arasında geçen sürede hak edilen maaşlar toplu olarak veriliyor. Eğer vatandaş SGK’nın sunduğu nakit ek ödeme fırsatından yararlandıysa alacağı toplu parandan bu ek ödenek tutarı düşülüyor. Her anlamda vatandaşın mağduriyetini önlemek isteyen kurum, eğer toplu maaş ve ek ödenek arasında fiyat farkı oluşuyorsa kalan tutarı 36 aya kadar vadede geri alıyor. Böylelikle vatandaş hem gelirsiz kalmıyor, hem de bunu çok küçük taksitler halinde geri ödeme fırsatına sahip oluyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.