SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekliliği için Gün Sayanlar Bu Habere Dikkat: Başvurana SGK Toplu Para Ödemesi Yapacak

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2022 18:24
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2022 14:46
https://gazetebanka.com/
Emekliliği için Gün Sayanlar Bu Habere Dikkat: Başvurana SGK Toplu Para Ödemesi Yapacak

Uzun süredir çalışma yaşantısı bulunanlar emeklilik için gün sayanlara müjde! SGK emekli olmak için başvuruda bulunacak adaylara toplu ödeme gerçekleştirilecek. Toplu para iadesi hesaplara anında yansıyacak. SGK Toplu Para İadesi Yapacak!
Emekli olabilmek için prim şartını karşılayamamış olan adaylar dikkat! Toplu ödeme talebi oluşturulduktan sonra yatırılan paralar hesaba geri alınabilecek. Prim günü eksik olanlar toplu para iadesi alabilecek. Toplu Para Nasıl Belli Oluyor?
SGK Toplu prim ödemesi için başvuru şartlarının sağlanması gerekiyor. Tüm emekli adayları için yapılacak ödemeler emeklilik tazminatına yakın bir oranı kapsayacak. Burada önemli olan kişinin sigorta kolunun ne olduğudur. Buna göre prim ödemesi değerleri de değişebiliyor. SGK'nın kendine özel hesaplama yöntemleri ile toplu ödeme sağlanacak. Toplu Para Alma Fırsatından Kimler Yararlanabilir?
Emeklilik sürecinde prim eksiği yaşayan vatandaşlar için SGK bu hakkı sağlayacak. 4/A ve 4/B kapsamında çalışma yaşantısı sona ermiş olan SSK ya da Bağ-kur sigortalıları bu fırsattan yararlanabilecek. SGK’ya bizzat müracaat yapıldığı anda bu para alınabilecek. Toplu Para Ödemesi Ne Kadar Olacak?
SGK tarafından verilecek olan toplu prim iadesi için belirli bir hesaplama yöntemi bulunuyor. Bunun için kişinin çalışma süresi üzerinden yatırılan tutar ve yaşı göz önünde bulundurulacak.

Konuya bir örnek vermek gerekirse; 1000 prim günü bulunan bir kişi eğer 15.000 TL toplam kazanca sahipse SGK bu hesaplama doğrultusunda kişiye 3000 TL üzerinde bir tutar yatıracaktır. İçinde bulunulan sene burada fiyat değişikliğine neden olabilir. Toplu Para Alma Başvurusu Nasıl Yapılır?
Toplu prim ödemesi fırsatından yararlanmak isteyen emeklilik süreci yaklaşan vatandaşlar başvuru sağlayabilir. Başvuru işlemleri SGK İlçe Müdürlüğü ile yapılabilecektir. Başvuru sırasında kuruma bir dilekçe ile müracaat etmek gerekiyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.