SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekliler dikkat: Maaş blokajını şikayet edin! En yüksek promosyon veren bankaya geçiş yapılabilir!

Haber Giriş Tarihi: 11.08.2022 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 11.08.2022 12:19
https://gazetebanka.com/
Emekliler dikkat: Maaş blokajını şikayet edin! En yüksek promosyon veren bankaya geçiş yapılabilir!

Emekli maaşlarında promosyon yarışı gittikçe kızışıyor. Bankalar farklı promosyon teklifleri ile emeklileri kendi bankasına çağırıyor. Farklı bankaya geçerek promosyon değişikliği yapacak emekliler için tüketici konfederasyonu başkanı önemli bir uyarıda bulundu. PROMOSYON TUTARI 7000 TL'Yİ AŞTI! Hükümet tarafından emekli maaşına Temmuz ayında zam uygulandı. Yapılan zammın ardından bankalar harekete geçti. Emekli müşterilere yönelik farklı promosyon teklifleri sunmaya başladı. 3.500 lira olan promosyon rakamı bir anda 7.000 liraları buldu. EMEKLİ MAAŞI EN YÜKSEK PROMOSYON VEREN BANKAYA TAŞINABİLİR! Yükselen promosyon rakamına yönelik Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu dikkat çekici bir noktaya değindi. Yaklaşık 20 gün içerisinde bankaların 4.000 TL olan promosyonları 7.500 TL'ye çıkardıklarını ifade etti. Ardından bir uyarıda da bulundu. "Emekliler bankaların verdiği promosyonu araştırsın ve kendi bankaları aynı meblağı ödemeyi kabul etmediklerinde en yüksek promosyonu veren bankaya maaşını taşıyabilir" dedi. KREDİ KULLANIMI AYNI BANKADA KALMA ZORUNLULUĞU GEREKTİRMEZ!

Son günlerde duyulmaya başlanan kredi nedeniyle emekliyi bankada kalmaya zorlama problemine de değindi. Tüm bankaların emekliye yönelik kredi kullandırma hakkı var. Fakat vatandaş emekli maaşını başka bankaya taşımak istediğinde kredi nedeniyle buna izin verilmiyor. Bu hukuka aykırı bir süreç. Kişiler hukuksuz olarak yapılan bu davranışı BDDK'ya şikayet edebilir ya da tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilir. EMEKLİ MAAŞINA BLOKAJ KONULAMAZ! Öte yandan başka bankada kredi borcu bulunduğunu savunarak kendi bankasına geçiş işlemini kabul etmezse bu durumda Rekabet Kurumuna şikayet edilebilir. Hukuka aykırı olan tüm işlemler özellikle blokaj işlemi hukuka aykırı bir durumun olduğunu ortaya koyar.

Ağaoğlu: "Emekli maaşına blokaj konulamaz. Yargıtay hukuk genel kurulunda bu karar mevcutta bulunuyor" diyerek ekledi. BORÇ TAKİBİ HACİZ NEDENİ OLAMAZ! Borcu olan bir emekli takibe düştüğünde emekli maaşı üzerine hukuken haciz konulamaz. Ancak bayram ikramiyesine, promosyona ya da ek gelirlere konabilir. Başkan Ağaoğlu emeklileri uyardı: "Araştırmalarınızı sürdürün. En yüksek promosyonu veren bankaya geçiş yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılacak kısa bir ara araştırma ile başvuru yapılabilir. Eğer banka başvuruyu kabul etmiyorum gibi bir cevap da bulunursa anında kişi BDDK'ya ve Rekabet Kurumuna şikayette bulunabilir" diyerek konuşmasını tamamladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.