SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli ve memura 2023 Ocak zammı: Hükümetten enflasyon tahmini geldi! Maaşlara en az yüzde...

Haber Giriş Tarihi: 08.09.2022 19:48
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2022 16:37
https://gazetebanka.com/
Emekli ve memura 2023 Ocak zammı: Hükümetten enflasyon tahmini geldi! Maaşlara en az yüzde...

5 Eylül tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan ağustos ayı enflasyon verileri ile birlikte memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı şekillenmeye başladı. Öteye yandan hükümet yetkililerinin Orta Vadeli Program kapsamında açıkladıkları 2022 enflasyon tahminleri ile birlikte de 2023 yılının ocak ayında memur ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak olan asgari zam oranları belli oldu. TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU AĞUSTOS 2022 ENFLASYON VERİLERİNİ AÇIKLADI! Bir ay boyunca yapmış olduğu enflasyon çalışmalarını bir sonraki ayın 3’ünde kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, son enflasyon açıklamasını ayın 5’inde yaptı. Bu sene 3 Eylül tarihinin hafta sonuna gelmesi sebebi ile 5 Eylül Pazartesi günü açıklama yapan Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayı enflasyon verilerini duyurdu.

Enflasyon verilerine yönelik yapmış olduğu çalışmaların sonuçlarını 5 Eylül Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayı enflasyonunun yüzde 1,46 oranında arttığını bildirdi. Geçen senenin aynı ayına göre hesaplanan enflasyonu yüzde 80,21 olarak açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, böylelikle bu ay da enflasyonun artmış olduğunu kanıtlamış oldu. ENFLASYON FARKLARI OLUŞMAYA BAŞLADI!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan ağustos ayı verileri ile birlikte enflasyona bağlı olarak hesaplanan memur ve emekli maaşlarına ilişkin de bazı bilgiler netleşmeye başladı. Netleşen bilgilerden birisi de enflasyon farkı oldu.

Yılın 6 aylık iki periyoduna ilişkin açıklanan enflasyon verileri kullanılarak belirlenen memur ve emekli maaşı zamları, enflasyon farkından da direkt olarak etkilenmektedir. Bu kapsamda son olarak temmuz ayının başında açıklanmış olan enflasyon verileri ışığında yüzde 41,69’luk memur maaşı zammı, yüzde 42,35’lik de emekli maaşı zammı bildirildi.

Temmuz ayından sonra açıklanan iki enflasyon verisi ile birlikte ocak ayında memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı da netleşmeye başladı. 5 Eylül Pazartesi günü açıklanmış olan enflasyon verisi ile birlikte memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkının iki verisinin toplamı yüzde 3,59 oldu. HÜKÜMET ENFLASYON TAHMİNLERİ İLE MAAŞ ZAMLARI ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI! Geçtiğimiz günlerde Orta Vadeli Program kapsamında enflasyon tahminlerini açıklayan hükümet yetkilileri, yapmış oldukları açıklamalar ile birlikte 2023 yılının ocak ayında memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan zamlara ilişkin de bilgi vermiş oldu. Açıklamalar neticesinde Bağ-KUR ve SSK emeklilerinin maaşlarına en az yüzde 16, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına da en az yüzde 17 oranında zam yapılacağı öne sürüldü.

Belirtilmiş olan enflasyon tahminleri doğrultusunda ortaya çıkan maaş zamlarının asgari düzeyde olduğunu belirten uzmanlar, aralık ayında gerçekleşecek olan toplantılar kapsamında zam oranlarının iyileştirileceğini ve 3600 ek gösterge düzenlenmesi ile birlikte de zam oranlarının iyice artacağını ifade ettiler.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.