SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli ve kamu çalışanları 3600 ek gösterge değişimi ne oldu? Asgari ücrette yeni bir dönem mi başlıyor? Yeni destek paketi geliyor!

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 13:01
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 12:53
https://gazetebanka.com/
Emekli ve kamu çalışanları 3600 ek gösterge değişimi ne oldu? Asgari ücrette yeni bir dönem mi başlıyor? Yeni destek paketi geliyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Üretim Sürecine Katılım” adı ile yeni bir destek programı müjdesi duyurdu. Bakan Vedat Bilgin, emekli ve memurlara yönelik 3600 ek göstergenin aşamaları ve asgari ücrete yönelik olarak oluşacak yeni bir artış sinyaline dair farklı konulara değindi. Üretim Sürecine Katılım Projesi Detayları Belli Oldu! İŞKUR'un işbirliği ile Üretim Sürecine Katılım adı verilen yeni bir destek programı geliyo. Sanayide nitelikli eleman problemini tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen bu sistemde talebe göre eleman alımı ve maaşı devletin karşılayacağı yeni bir mekanizma oluşturulacak.

Konunun detayları da gün yüzüne çıktı. Proje kapsamında İŞKUR istihdam amacı ile eleman önerecek. Bu elemanlara 1 yıl istihdam edilmesi şartı ile 3 aylık prim desteği ile maaş ödemesi yapılacak. İlk defa Gaziantep'te pilot uygulaması olarak başlatılması hedefleniyor. Gelinecek son noktada istenen istihdam olumlu şekilde sağlanırsa diğer illere yayılacak. Mayıs Ayında Çalışmalarımız Son Bulacak!

Yalnızca sanayi alanındaki istihdam değil işbaşı eğitim programlarındaki desteğinde kapsamı genişletilecek. 3 aylık destek 1 yıla çıkarılıyor. Bu durum 51 farklı ilde istihdamı destekleyebilmek için sağlanacak. En çok merak edilen konu ise 3600 ek göstergenin detayları oldu. Bakan konu üzerine: “ Seçimi beklemeyeceğiz. Bu sene çalışmalar sonlanacak” ifadesinde bulundu.

Bakan: “Mayıs ayında 3600 ek gösterge ile ilgili teknik kısımlar bitirilmiş olacak. Yakın zamanda kamuoyu ile paylaşımda bulunacağız. Bunun için bir kanun değişikliği gerekiyordu ve Mayıs'ta bu çalışmalarımız son bulacak. Meclise hazır hale gelecek” diye ekledi. 3600 Ek Gösterge Ne Zaman Yasalaşır? Bakan: “3600 ek gösterge kapsamında yapılacak değişikliklerde farklı görevlendirmeler ve statüler yer buluyor. Buna göre meslek dalları arasında sunulan farklılıklar gündeme geliyor. Kamuda bürokratik hiyerarşiyi sarsmayacak bir düzenleme yapılması hedefleniyor. kapsam genişletildi. Maliyetler göz önünde bulundurularak farklı açılardan yenilik yapılacak. Alınan asgari ücret tutarı, personel maaşları ve emeklilere yönelik ikramiyelerde bir farklılık yapılarak Mayıs ayında Meclis'e sunulacak” yorumunda bulunuldu. Asgari Ücrette Değişiklik Olacak mı? Bakan, asgari ücret konusu üzerine şu ifadelerde bulundu: “Asgari ücret şu anda yüzde 50 oranında bir artışla vatandaşa sunuluyor. Vergi dilimi dışında bırakılması burada önemli bir konu. Bu durum bütün gelirlerde yapılmalı. Sabit ücretle çalışanlardan AGİ kaldırıldı. İşletmeler ücreti düşürmek isterlerken burada bir hata yaptı. Anlaşma sağlanan ücrette geriye adım atmak yasaklanan bir durum.”

"Asgari ücret tutarına ise bulunulan şartlara göre bir düzenleme yapmak gerekiyor. Asgari ücret üzerinde bir değişiklik yaşanacaksa bu Aralık ayında belli olur. Olağanüstü bir durum olursa bu süre değişebilir. Yasal olarak bakıldığında Aralık ayı uygun olarak görülüyor.” dedikten sonra tekrar yineledi: “Yeni asgari ücretin yasal tarihi Aralık ayıdır"
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.