SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli promosyonuna haciz şoku yaşayanlar dikkat! Promosyon haczi şikayet edilebiliyor

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2022 20:14
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2022 16:17
https://gazetebanka.com/
Emekli promosyonuna haciz şoku yaşayanlar dikkat! Promosyon haczi şikayet edilebiliyor

Kredi kullanan emekli kanunsal olarak ödemelerini düzenli yapmadığında maaş haczi ile karşı karşıya kalıyor. Kanunlarda belirtilen kurala göre emekli maaşı üzerine haciz işlemi uygulanamazken banka promosyonu ya da kişisel gayrimenkul üzerine haciz yapılabiliyor. EMEKLİ MAAŞINA HACİZ KONULMASI YASAK! 7.500 TL'ye ulaşan emekli promosyonları son dönemlerde farklı bir konuyu da gündeme getirdi. Emekli maaş promosyonlarına haciz konulması kanunen bu durumun mümkün olup olmayacağını araştırmaya sevk etti. Pek çok banka emekli promosyonu nedeniyle haciz uyguluyor. Kanunlara göre emekli maaşına haciz konulamazken promosyon tutarına bu işlem uygulanmaya devam ediyor. UZMANLAR İKİYE AYRILDI: "PROMOSYONA HACİZ KONMAZ" Uzmanlar bu konuda iki farklı gruba ayrıldı. Bir grup alınan promosyonun maaşın bir eklentisi olduğu ve bu nedenle haciz edilemeyeceği yönünde fikrini savunuyor. Konu üzerine avukat Umut Metin: “Emeklinin maaşı ya da promosyonu üzerinde banka el koymak isterse bu pekte doğru bir adım olmaz” dedi. PROMOSYON HACİZ İŞLEMİ İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Ağustos ayı itibari ile bankalar emekli promosyonlarını güncelledi. 7500 TL'yi bulan promosyonun bedeli ek kampanyalarla destekleniyor. En yüksek promosyon rakamını veren bankalar özel bankalar arasında yerini alıyor. Bu bankaların aradığı tek şart 3 yıl boyunca aynı bankada kalma sözü vermek. İmzalanacak promosyon taahhütnamesi sonrasında alınacak ilk maaşın ardından promosyon tutarı hesaba yatırılıyor. Promosyon borç takibi nedeniyle haczedilebiliyor.

Avukat Umut Metin: “Emekliler böyle bir durumla karşılaşırsa Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir. Gerekli görülürse İcra Müdürlüğü de koyduğu icra dosyası nedeniyle şikayet edilebilir.” PROMOSYONA HACİZ KONABİLİR! Emekli promosyonundan yararlanmak isteyenlerin bankaların online bankacılık şubeleri üzerinden işlem yapabilmeleri mümkündür. E-devlet sistemi üzerinden emekli maaş taşıma işlemi de kısa sürede sağlanabilir. Gerekli görüldüğünde bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçilerek daha detaylı bilgi alınabilir. Bankaların belirlemiş olduğu promosyon rakamları alınacak aylık maaş tutarına göre değişebiliyor. Buna göre en düşük ve en yüksek maaş aralığına göre promosyon rakamı da farklılaşabiliyor. Konu üzerine bir diğer uzman görüşü ise promosyonunun maaştan ayrı bir kazanç olduğu yönünde. Bu gruba göre: “Haciz işlemi emekli maaşına uygulanamazken promosyon üzerinde uygulanabilir” görüşü savunuluyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.