SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli Olmak için Gün Sayanlar Dikkat: Bu Yöntem ile 5 Yıl Daha Erken Emekli Maaşı Almak Mümkün Oluyor

Haber Giriş Tarihi: 18.07.2022 23:01
Haber Güncellenme Tarihi: 18.07.2022 14:32
https://gazetebanka.com/
Emekli Olmak için Gün Sayanlar Dikkat: Bu Yöntem ile 5 Yıl Daha Erken Emekli Maaşı Almak Mümkün Oluyor

Kadın çalışanlar, ev hanımları, anne adayları için müjdeli haber geldi. Belirli bir prim ödemesi ve yaş şartını karşılayanlar ilk sigortalılık girişleri göz önünde bulundurularak emekli olabiliyor. Ancak çalışanların emeklilik sürecini 5 yıl daha erkene çekebilmeleri mümkün oluyor. Bunun için belirli kriterlerin karşılanması gerekiyor. SSK'lı kadın çalışan için emeklilik süreci şartlar yerine getirildiğinde 20 yıllık sigortalılık ile başlatılıyor. Erkeklerde bu 25 yılı kadar buluyor. Erkeklerin emekli olma yaşı 44'ten başlatılırken kadınlarda bu 38'e kadar düşüyor. Engelli Çocuğu Bulunan Annelere Erken Emeklilik Fırsatı!

Emeklilikte ek fırsattan yararlanabilmek için kadınlara farklı haklar tanınıyor. Yalnızca biyolojik olarak anneliğe sahip kişi için değil evlat edinilen çocuklar için de bu fırsatlar değerlendirilebiliyor. Engelli çocuk sahibi annelerin daha erken emekli olabilmeleri fırsatı da devlet tarafından sunulan bir başka kolaylık olarak biliniyor. 2008 yılında çıkartılan yasa ile engelli çocuğu bulunan anneler farklı bir prim ve yaş şartı ile kısa sürede emekli olabiliyor. Bu durum emeklilik yaşını da etkiliyor. Erken emeklilik sürecinde engelli çocuğu bulunan anneler klasik yaş şartı dışında daha erken emekli olabiliyor. Doğum Borçlanması ile Erken Emekli Olunabilir!

SSK'lı bir işte çalışan kadın doğum borçlanması yolu ile de erken emekli olabilirken iki çocuk için çalışılmayan gün sayısınca toplu para ödeneğinden yararlanabiliyor. Kanun kapsamında Bağ-kurlu ya da memur olarak çalışma gösteren bir kadın için de bu fırsat genişletildi. İki çocuk üzerinden borçlanarak sunulan bu fırsat 3 çocuğa kadar çıkarıldı. Sonuç olarak anne adayı çocukları için yaklaşık 6 senelik toplu para ödeneğinden yararlanabilecek. Bu durumda 6 yıl daha erken emekli olabilme avantajı da değerlendirilebilir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM Toplu Para Ödeneğinden Nasıl Yararlanılır? Çalışan kadınların dışında ev hayatı bulunanlar içinde özel bir fırsat sunuluyor. Herhangi bir kurumda çalışmadan aylık primler ödeyerek emekli olabilmek mümkün hale geliyor. Bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken işe giriş tarihi olmaktadır. Çocuk sayısı, çocukların yaş farkı ve çocukların yaşıyor oluşu da toplu para ödeneğinden yararlanabilmeyi sağlıyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.