SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli olamayanlara 65 yaş maaşı bağlanacak! Dilekçeyle yaşlılık aylığı başvurusu nasıl yapılır?

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2022 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2022 15:28
https://gazetebanka.com/
Emekli olamayanlara 65 yaş maaşı bağlanacak! Dilekçeyle yaşlılık aylığı başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal güvenlik kuruluşlarından herhangi bir gelir ya da aylık almayan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Emekli olamayan kişiler, 65 yaşına geldiğinde yaşlılık aylığı almaya başlayacak. Bu kapsamda 2022 sayılı kanuna göre SGK’dan aylık alanlar, sigortalı bir işte çalışanlar, nafaka bağlanması mümkün olanlar da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduklarına karar verilmesi halinde yaşlılık aylığından yararlanabiliyor. Vatandaşlar yaşlılık maaşı başvuru şartlarını ve detaylarını merak ediyor. Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK’nın yaşlılık maaşı verme koşulları çeşitli kriterlere göre değişiklik gösterebilir. Yaşlılık aylığı alacak kişi hizmet akdi ile çalışan bir kişiyse bu durumda ilk defa sigortalı olduğu tarihe göre değişiklik gösterir. 1999 yılı öncesi sigortalı olanların sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş koşullarının sağlanması gerekir. 1999 tarihi itibarıyla yaşlılık aylığına hak kazanan kadın sigortalılar 18, erkek sigortalılar ise 23 yıllık sigortalılık süresini doldurmalıdır. Kadınlarda 50, erkeklerde ise 55 yaşını doldurmuş olmak ve 15 yıldan beri sigortalılığın en az 3600 prim gün sayısına sahip olmak gereklidir. Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır? Yaşlılık aylığı almak isteyen kişiler, ikamet ettikleri ildeki Valilik veya Kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerine giderek gerekli evrakları almalıdır. Daha sonra il ve ilçe idare kurulu tarafından muhtaçlık belgesi almalıdır. Tüm bu belgeleri topladıktan sonra SGK’nın Primsiz Ödemeler Müdürlüğü’ne teslim etmek gerekir.

Belgelerin SGK tarafından incelenmesinin ardından yaşlılık maaşına hak kazanıp kazanmayacağı incelenir. Tüm bu süreçlerin ardından SGK’dan onay verilirse, yaşlılık aylığının ilk ödemesini alabilmek için herhangi bir Ziraat Bankası şubesine gitmek yeterli olacaktır. Bu ödemden sornaki aylıklar PTT şubeleri tarafından hak sahiplerine verilir.

https://gazetebanka.com/hafta-sonu-nakde-mi-sikistiniz-uzulmeyin-is-bankasi-mesai-saatleri-disinda-bile-100000-tl-aninda-kredi-veriyor/35792/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.