SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli Maaşlarında Yüzde 35'le Rekor Artış Yolda! Zamlı Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2022 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2022 13:04
https://gazetebanka.com/
Emekli Maaşlarında Yüzde 35'le Rekor Artış Yolda! Zamlı Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Tamamlanmış olan 5 aylık enflasyon verisine göre emekli ve memur maaşlarının asgari olarak ne kadar zamlanacağı belli oldu. 5 Aylık Verilere Göre Asgari Zam Oranları Belli Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu, bu ayın başında mayıs ayına ilişkin enflasyon rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. Aylık bazda yüzde 2,98, yıllık bazda ise yüzde 73,50 olarak açıklanan enflasyon oranları, emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan temmuz ayı zamlarının şekillenmesini sağladı.

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan temmuz zammı öncesinde asgari zam oranları merak edilmeye başlandı. Eli nakde sıkışan vatandaşlar, alım güçlerinin yükselip yükselmeyeceğini, ne kadar maaş alacaklarını hesaplamaya başladılar. Şimdiye kadar açıklanan verilere göre ise vatandaşların toplu sözleşmeden yüzde 7, 5 aylık enflasyon verisinden ise yüzde 35 oranında zam alacakları kesinleşti. Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak? Memur ve emeklilerin maaşları, yılda iki kere zamlanır. Söz konusu artış oranları ise 6 aylık dönem için açıklanan enflasyon verilerine bağlı olarak hesaplanır. Bu kapsamda son olarak ocak ayında zamlanan emekli ve memur maaşları, temmuz ayının 4’ünde açıklanacak olan 6’ıncı enflasyon verisi ışığında, yılın ikinci zammını alacaklar.

Şimdiye kadar yapılan TÜİK açıklamaları kapsamında 5 adet enflasyon verisi tamamlandı. Haziran ayı enflasyonunun 0 çıkması durumunda dahi memur ve emekli maaşlarının yükselecekleri asgari tutarlar, şu şekilde hesaplandı:
  • En düşük memur maaşı: 6 bin 341 TL’den 8 bin 560 TL’ye yükselecek.
  • En düşük memur emeklisi maaşı: 4 bin 289 TL’den 5 bin 790 TL’ye yükselecek.
  • 2000 öncesi SSK emeklisi maaşı: 3 bin 93 TL’den 4 bin 467 TL’ye yükselecek.
  • 2000 sonrası SSK emeklisi maaşı: 2 bin 500 TL’den 2 bin 759’a yükselecek.
  • Bağ-KUR’lu esnaf maaşı: 3 bin 254 TL olacak.
  • Bağ-KUR’lı emekli maaşı: 3 bin 68 TL olacak.
Emeklilere Ek Zam Yapılacak Mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde “enflasyon sürecinin tahribatlarına karşın temmuz ayında kamu çalışanlarımızı, memurlarımızı ve emeklilerimi koruyacak düzenlemelerin çalışmasının yapıldığına ilişkin haberi vermek istiyorum” açıklamasında bulunarak ek zam yapılacağına dair yeşil ışık yakmış oldu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.