SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli maaşını arttırmak isteyen SSK'lılara, tüyolar! Emeklilik maaşı nasıl hesaplanır? Yüksek emekli maaşı nasıl alınır?

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2022 12:51
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2022 14:53
https://gazetebanka.com/
Emekli maaşını arttırmak isteyen SSK'lılara, tüyolar! Emeklilik maaşı nasıl hesaplanır? Yüksek emekli maaşı nasıl alınır?

Emeklilik dönemi, aktif bir çalışma hayatına sahip olan ve ilerleyen yıllarda çalışma hayatı içerisinde vermiş olduğu emeğin karşılığını almak isteyen vatandaşlar için oldukça önemlidir. Bu kapsamda alınacak olan emekli maaşlarının yüksek tutarlarda olması, yaşlılık döneminin garanti altına alınması anlamına gelmektedir. Peki, yüksek tutarlarda emekli maaşı almak için neler yapılmalıdır? Kimlerin emeklilik maaşı yüksektir? Kazancınızı Yükseltin! Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli olmaya hak kazanan vatandaşların alacakları maaş tutarlarını hesaplarken çalışma hayatı içerisinde alınmış olan aylık ücretleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu neden ile yapılan her ek işin SGK’ya bildirilmesi ve bu şekilde aylık kazancın yüksekten bildirilmesi, yüksek tutarlarda emekli maaşı alabilmek için oldukça önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Borçlanın!

Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli olmaya hak kazanan vatandaşların hangi tutarlarda emekli maaşı alacaklarını belirlemek amacı ile vatandaşın hizmet dökümü içerisinde yer alan prim ödemelerini de dikkate almaktadır. Prim ödemelerinde eksik tutarlar olan vatandaşlar emekli olmaya hak kazanamayacakları gibi prim ödemesi düşükten yapılmış olan vatandaşlar da yüksek tutarlar da emekli maaşı alamayacaklardı.

SGK’nın prim ödemeleri konusunda gösterdiği bu dikkate en iyi şekilde hizmet edilmesi, askerlik, doğum ya da staj döneminde oluşmuş olan prim boşluklarının toptan kapatılması ile mümkündür. Toplu ödemeler, anlaşmalı bankalardan çekilen krediler aracılığı ile yapılabilmektedir. Son Yıllarınızın Kontrolünü Elinize Alın! Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli olmaya hak kazanan vatandaşların hangi tutarlarda emekli maaşı alacaklarını hesaplamak için çeşitli formüller kullanmaktadır. Bu formüllerin içerisinde yer alan değişkenlerden biri de emekli maaşı hesabı yapılan vatandaşın, iş hayatı içerisinde bulunduğu son 3,5 yılında ne kadar maaş aldığı ile ilgilidir.

Emekli maaşı hesabını yaparken vatandaşın son 3,5 yıllık çalışma hayatına ağırlık veren Sosyal Güvenlik Kurumu, ilgili zaman aralığı içerisinde yüksek tutarlarda maaş almış olan vatandaşlara, daha az maaş almış olan vatandaşlara göre daha fazla emekli maaşı ödemektedir. Bu sebeple özellikle çalışma hayatının sonlanmasına 3,5 yıl kala SGK’ya bildirilen gelir tutarları, oldukça önemlidir.

https://gazetebanka.com/sskda-birikmis-primlerinizi-alabilirsiniz-bu-detaya-dikkat/36056/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.