SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli Maaşım Yüksek Olsun Diyorsanız Bu Detaylara Dikkat! Yüksek Emekli Maaşı İçin Formül Açıklandı!

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2022 13:13
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2022 13:13
https://gazetebanka.com/
Emekli Maaşım Yüksek Olsun Diyorsanız Bu Detaylara Dikkat! Yüksek Emekli Maaşı İçin Formül Açıklandı!

Emekli maaşını yüksek limitten almak isteyen kişilerin uygulayabileceği belirli formüller bulunur. Bağ-kur ya da SSK'dan emekliliği bulunan kişilerin emeklilik maaş oranı; işe başlangıç tarihleri, maaş ödemesi ve prim günü üzerinden değerlendirilir. Tüm bu süreçte 2000 yılı öncesi ve 2008 yılı sonrasında çalışma hayatına başlamış olan kişilerin aylık kazançları ve primleri göz önünde bulundurularak belirli bir oranlama üzerinden aylık bağlanır. Emekli Maaşının Yükseltebilmek Mümkün! Emeklilik aylığı bağlanırken içinde bulunulan yılın enflasyon oranı emekli maaşını etkileyen bir unsurdur. Tüm şartlar göz önünde bulundurularak emekli olmak isteyen ve bu süreçte yüksek maaş üzerinden emekli aylığı almak isteyenler için belirli kriterler yer alıyor.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken çalışma hayatı süresince primlerin yüksek oran üzerinden yatırılmasıdır. Asgari ücret üzerinden çalışan bir kişinin aylık olarak ödenen primlerinin en yüksek orandan ödenmesi emekli olduğu süreçte maaşının yüksek olmasını sağlayacaktır.

Her ne kadar alınan maaş yüksek olsa da ödenen primler düşükse emekli olunduğunda düşük maaşı alma riski söz konusudur. Emekli Maaşı Alma Kriterleri Nelerdir?

Emeklilik maaşı ödemeleri yapılırken 3 farklı yöntem kullanılır. Kişinin çalıştığı süre, prim ödemeleri ve bağlı olduğu sigorta kolu hesaplama yapılırken dikkate alınır. Bulunulan dönemdeki enflasyon miktarı da emekli maaşının belirlenmesine etki eder. Kişinin çalışma süresi boyunca yatırdığı prim tutarı da dikkate alınır.

Bu kapsamda emekli maaşı alan kişinin aynı zamanda anne, baba ya da eşinin vefatından kaynaklı olarak ek maaş alması ile bu oranda yükselme yaşanır.

SGK tarafından belirlenen en yüksek emekli maaşı oranı 2022 yılında 5 bin 157 TL olarak belirlendi. Yüksek Emekli Maaşı Alabilmek için Ne Yapmak Gerekir? Emekli aylığı hesaplanırken Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli kriterler göz önünde bulundurulur. Düşük ve yüksek emekli maaşı alma süreci şartlar yerine getirildiğinde kurallara uygun bir şekilde yasal olarak işleme alınır. Yüksek oran üzerinden emekli maaşı alabilmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
  • Prim ödemeleri en yüksek seviyeden yapılmalıdır. Emeklilik süreci gelmiş olduğu halde daha yüksek emekli maaşı alabilmek adına çalışan kişilerin aylıkları azalır.
  • İçinde bulunulan yılın enflasyon oranları ve büyüme rakamları emeklilik aylığını doğrudan etkiler.
  • Özellikle çalışan kişinin son 7 yılı esas alınır.
  • Prim için esas kabul edilen brüt maaşın yüksek orandan yatırılıyor olması gerekir.
  • Maaş üzerine eklenecek olan prim ve ikramiyenin ve buna benzeyen ek ödemelerin alınacak aylığa eklenmesi gerekir.
  • Kişinin aldığı maaş oranı ile prim kazancının yapılacak hesaplamalarda eş değere sahip olması gerekir.
  • Emekli maaşındaki farklılıklar; kişinin işe başlama tarihi, primdeki gün sayısı ve yaş faktörü göz önünde bulundurularak değişebilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.